|   | 
 • 18 Yaşında Vekil Olabilirsiniz


  18 Yaşında Vekil Olabilirsiniz
  18 yaşından gün aldıysanız artık siz de vekil olabilirsiniz...Anayasa değişikliği teklifinde vekil olma yaşı 18'e düşürülüyor...

  Anayasa Komisyonu'nda AK Parti'nin Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri tartışmalarla devam ediyor. Komisyonda, milletvekili seçilebilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesini ve "Askerlikle ilişiği olanların" milletvekili adaylığına başvuramamasını öngören 3. madde kabul edildi.
   
  Bu maddeyle ilgili AK Parti'nin verdiği kifayeti müzakere önergesi, komisyonda sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Önergenin okunmasıyla, CHP ve HDP milletvekilleri bu duruma tepki gösterdi. Tartışmalar sırasında kifayeti müzakere (görüşme yeterliliği) önergesi oylandı ve kabul edildi. Hemen ardından 3. madde kabul edildi.
   
  Maddenin kabul edilmesinin ardından, CHP'li milletvekilerinin tepkisi sürerken, bazı milletvekillerinin birbirinin üzerine yürüdüğü görüldü. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, komisyonu yöneten sözcü Abdurrahman Öz'ün yanına giderek, tepki gösterdi. Başkanlığın bulunduğu bölgede de kısa süreli arbede yaşandı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in masayı yumrukladığı görüldü.
   
   
  AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, bu tartışmalar sırasında 4. madde üzerinde konuşmasını yaptı. Görüşmeler 4. madde üzerinden devam ediyor.
   
  3 MADDE DE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR
  NTV'nin haberine göre ise Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli pazartesi günü gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında anayasa değişiklik teklifindeki 3 madde de değişikliğe gidilmesini kararlaştırdı. 
   
  Varılan mutabakata göre; yedek milletvekilliği düzenlemesinin içeriği değil ama adı değişecek. Düzenlemeye, 'kontenjan milletvekilliği' ismi verilmesi gündemde.
   
  Cumhurbaşkanı adayı olacak kişilerde aranan 'doğuştan Türk vatandaşı olmak' kriterinde ise 'doğuştan' ifadesi çıkartılacak. Ayrıca HSYK üye dağılımındaki oranlarda da değişiklik yapılacak.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.