|   | 
 • 2016-ALES sonbahar dönemi sonuçları ne zaman açıklanacak?


  2016-ALES sonbahar dönemi sonuçları ne zaman açıklanacak?
  ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sonbahar dönemi bugün gerçekleştirildi. Peki ALES sonuçları, soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Akademik ve Lisansütrü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi sınavı bugün yapıldı. Sınava giren adaylar, sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. . Peki 2016 Sonbahar Dönemi ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? İşte detaylar...
   
  ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
   
  ALES sonbahar dönemi sınavı 18 Aralık Pazar günü(bıgün) gerçekleştirildi. Sınava giren binlerce aday sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. Fakat sonuçların ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklama gelmedi. ÖSYM 8 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ALES ilkbahar dönemi sınavının sonuçların 25 Mayıs'ta açıklamıştı. Buna göre, sonbahar dönemi sonuçlarınında 4-5 Ocak gibi açıklanması bekleniyor.
   
  Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.
   
  81 il merkezi ile Bişkek'te düzenlenen ALES sonbahar dönemi sınavı saat 09.30'da başladı ve 180 dakika sürdü.
   
  Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri), sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2) yer aldı.
   
  ALES SORU VE CEVAPLARI
   
  Bugün ALES sınavına giren adaylar sonbahar dönemi soru ve cevaplarını merak etmeye başladı. ALES soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağı konusunda net bir tarih belli değil. ÖSYM'nin düzenlediği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı soru ve cevapları ÖSYM tarafından aşağıda belirtilen linkte yayınlanacak.
   
  ALES SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
   
  ALES NEDİR?
   
  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılır. Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.
   
  Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.