|   | 
 • 3. YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Başvurular Nereye Nasıl Yapılacak


  3. YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Başvurular Nereye Nasıl Yapılacak
  YÖKDİL - 2. YÖKDİL Sınavı 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılmış ve sınav sonuçları da 27 Temmuz 2017 tarihinde açıklanmıştı. 2. YÖKDİL Sınavı'nın ardından 3. YÖKDİL Sınavının yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. Ösym'den yapılan açıklama ile 3. YÖKDİL Sınavı ile ilgili ayrıntılar da belli oldu. Sınav başvuruları başladı ve 6 Ekime kadar devam edecek.

  Üçüncü YÖKDİL Sınavı, 5 Kasım 2017 Pazar günü, 30 (otuz) ilde toplam 35 (otuz beş) sınav merkezinde, saat 09.30'da, tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.  Sınav çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilir. 

  Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılır.  Sınav başvuruları 26 Eylül 2017 - 6 Ekim 2017 tarihleri arasında, elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden alınacaktır. Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızcadillerinde yapılacaktır. Üçüncü YÖKDİL Sınavına; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. Kamuoyuna önemle duyurulur.

  YÖKDİL sınav giriş belgesi, yerleri öğrenmek için tıkla Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılır.

  Sınav Merkezleri

  1 Adana 19 İstanbul - 3 (Beşiktaş/Sarıyer) 2 Ankara - 1 (Çankaya) 20 İstanbul - 4 (Şişli/Beyoğlu) 3 Ankara - 2 (Yenimahalle) 21 İstanbul - 5 (Fatih/Zeytinburnu/Esenler) 4 Antalya 22 İzmir 5 Aydın 23 Kars 6 Bursa 24 Kayseri 7 Çanakkale 25 Konya 8 Çorum 26 Malatya 9 Denizli 27 Mersin 10 Diyarbakır 28 Muğla 11 Edirne 29 Sakarya 12 Elazığ 30 Samsun 13 Erzurum 31 Sivas 14 Eskişehir 32 Şanlıurfa 15 Gaziantep 33 Trabzon 16 Hatay 34 Van 17 İstanbul - 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir) 35 Zonguldak 18 İstanbul - 2 (Bakırköy/Bahçelievler) Değerlendirme  Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır. Sınav Sonuçlarının Açıklanması  Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

   


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.