|   | 
 • ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ALES sonuçları için ta


  ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ALES sonuçları için ta

  ALES sonuçları, akademik kariyer yapmak isteyenler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Türkiye genelinde birçok lokasyonda gerçekleşen sınavların ardından ALES sonuçları hakkında detayları sorgulayan vatandaşlar, konuyla ilgili bilgi almak istiyor. Peki, ÖSYM'nin yayımladığı bilgilere göre ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, puan hesaplama işlemi ve sonuçlar hakkında detaylı bilgiler
   
  ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?
   
  ÖSYM'nin 2017 yılı için yayımladığı sınav ve sonuç açıklama takviminde yer alan bilgilere göre, 19 Kasım tarihinde tüm Türkiye'de gerçekleştirilen sınavların ardından ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı gün 21 Aralık tarihini işaret etmektedir. Bu tarih, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.
   
  ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
   
  Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.
   
   
  Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:
   
  Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
  ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
  ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
  ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50
   
  Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.
   
  Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.
   
  ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM ALES sonuçları için tarih verdi mi


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.