|   | 
 • Bölüm değil üniversite seçin


  Bölüm değil üniversite seçin

  Üniversiteden mezun olacağınız 2020'li yıllarda iş dünyasında çok şey değişmiş olacak. Her şeye hazırlıklı becerilere sahip olmak için sizi bu amaca ulaştıracak üniversiteyi bulun

  LYS açıklandı. Hepiniz farklı farklı sonuçlar aldınız. Bazılarınız çok sevindi bazılarınız üzüldü. Peki, önemli olan bu puan mı, yoksa kariyer planlama mı? Sizler sınav puanına kilitlendiniz çünkü size o puanların çok önemli olduğu, o puanlar yükseldikçe iyi bir üniversiteye gideceğiniz, iyi hocaların iyi üniversitede olduğu ve bu hocaların size her şeyi öğretebileceği söylendi. Siz de haklı olarak buna odaklandınız. Ancak mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir konu var. Üniversiteden mezun olduğunuz yıllarda iş dünyasında birçok değişiklik olacak. Bu nedenle tercihlerinizi çok dikkatli yapmanız gerekiyor. Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için şöyle sıraladı: 
  Hepinizin amacı üniversite bittiğinde hedeflediğiniz sektörde kariyer yapmak. Yani bu demek oluyor ki hepimiz mezun olduğumuzda bir CV yazacağız. İşte şimdi sizler CV'nize karar veriyorsunuz. 
  Tercihlerde bölüm değil üniversite seçin. Çünkü siz 2020 yılının dünyasının iş yaşamına başladığınızda bu mesleklerin çoğu olmayacak. Sabit olacak bir şey varsa o da her şeye hazırlıklı becerilere sahip "yeni dünya insanı" olmak. Bu yüzden sizi bu amaca ulaştıracak üniversiteyi bulun. 
  Sizlere en önemli tavsiyem "geleceğin insanı" olma becerisi kazanabilmenizdir. HEP bunun için çalışın. 

  ŞANA ŞÖHRETE KANMAYIN 
  Sınava girdiniz, bazı puanlar aldınız. Birileri size sadece adından ve şanından dolayı üniversiteler önerecek. Siz de iyi sanıp tercih edeceksiniz. Neyse yazacaksınız ve bazı üniversiteleri kazanacaksınız. Sonra dersler göreceksiniz ama hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz. Kimse size aslında yeni dünyayı ve değişen dünyayı öğretmeyecek çünkü kendisi korktuğu için o dünyayı sizden gizlemeye çalışacak. Gittiğiniz üniversitede yurtdışı imkânlar yoksa ve öğretim dili İngilizce değilse zaten boşuna okuyacaksınız. Çünkü okulu bitirdiğinizde çalışmak isteyeceğiniz şirket uluslararası bir şirket olacak ve sizi işe almayacak. 
  Kampus üniversiteleri yerine kent üniversitelerini tercih edin, kentten kopmayın, hayatın içinde kalın. 
  İngilizce eğitim alın. Bu çağda bilim ve yaşam dilinin ingilizce olduğunu unutmayın. Dünya vatandaşı olmak ve küresel dünyada iş yapmanın tek koşulu bu unutmayın. 
  Üniversiteden yurtdışı eğitim talep edin. Çünkü dünyayı görmezseniz kendinizi kandırırsınız. Yurtdışında kampüsler, değişimler, profesyonel eğitimlerden bahsediyorum. İşte bu 3 şartı sağlayan üniversiteye gittiğinizde geleceğin insanı olursunuz. 

  PUANA DEĞİL BAŞARI SIRASINI DİKKATE ALIN

  Unutmayın üniversite eğitimi kişiye özeldir. İsteyin, talep edin, araştırın ve dünyada doğrusu neyse onu isteyin. Çünkü bu imkanı bir kere yakalayacaksınız. Tercih listesi oluştururken 5 noktaya çok dikkat edin: 
  1- Asla puana değil, başarı sırasına bakın. Çünkü orası pek değişmez. 
  2- Tercihlerinizde bölümlerdeki değişimi (yükselme-düşme) dikkate alın ve geniş yelpaze bırakın.
  3- Özel koşullara dikkat edin, bir üniversiteyi tercih ederken özel koşullarını okumuş olun. 
  4- Farklı puan türlerini aynı listede istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Örneğin 1'inci tercihiniz MF-3 tıp iken, 2'nci tercihiniz TM-3 hukuk olabilir. 
  5- Üniversiteleri görmeden temas kurmadan tercih yapmayın, mutlaka gezin.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.