|   | 
 • CERN'e Türk Öğrenciler Gidiyor


  CERN'e Türk Öğrenciler Gidiyor
  CERN ve AİBÜ arasında bilimsel iş birliği anlaşması yapıldığı belirtildi.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden (AİBÜ) yapılan yazılı açıklamada, AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Araştırma birimi direktörü Prof. Dr. Eckhard Elsen arasında imzalanan mutabakat metniyle Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) sonrası kurulması planlanan yüksek enerjili (TeV mertebesinde) elektron-pozitron çarpıştırıcısı opsiyonlarından biri olan Kompakt Linear Çarpıştırıcısı (CLIC) projesinin dedektör ve fizik çalışma grubuna (CLICdp) dahil edilen ilk Türk üniversitesinin AİBÜ olduğu bildirildi.

  Anlaşma gereği 29 enstitü ve üniversiteden 153 üyenin bulunduğu CLICdp grubuna AİBÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Haluk Denizli, Doç. Dr. Abdulkadir Şenol ile doktora öğrencileri, dedektör tasarımı ve standart model ötesi yeni fizik olaylarının gözlenebilirliğinin araştırılması konularında katkıda bulunacak.

  Türk üniversitesi ile CERN arasında bilimsel işbirliği

  Rektör Coşkun ve Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) çalışma grubu Başkanı Micheal Benedikt arasında imzalanan mutabakat metni, mevcut CERN FCC çalışma gruplarında yer alacak AİBÜ'nün Higgs parçacığının diğer temel parçacıklarla etkileşmesinin daha hassas belirlenmesine, maddenin en temel yapısının araştırılmasına, FCC fizik ve tasarım çalışmalarına, FCC içerik tasarım raporuna da katkı sağlayacak.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Coşkun, 2010 yılından itibaren üniversitenin bilgi üretme kapasitesini geliştirmeye dönük proje temelli çalışmaların en üst düzeyde yansımalarını görmekten mutluluk duyduklarını söyledi.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.