Phuket Cennetten Bir Köşe
Sosyal Medya

GEZGİNLER

Phuket Cennetten Bir Köşe

Kış aylarının en soğuk günlerinde bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamaya karar verdik. Rotamızı  Asya’nın keşif dürtüsünü fazlasıyla doyuran sıcak ülkesi Tayland’a çevirdik.Bu yazımda Tayland gezimizin Phuket ayağını anlatmaya çalışacağım. Karlı bir Ankara’dan 35 derecelik Phuket’e gitmek başlı başına bir tercih sebebiydi.Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan direkt olarak 10 saatlik bir uçuşla Bangkok’a ulaşmak mümkün. Bangkok’tan bir buçuk saat süren bir uçuş daha yapınca nefis Phuket Adasına ulaşıyoruz.Uzun bir uçuş olmasına rağmen doğuya doğru gittiğimizden ciddi bir jetlag yaşamadık. Phuket’i anlatmaya orada zamanı nasıl algıladığımla başlamak istiyorum.Adada geçirdiğim 10 günü çok daha uzun bir zaman dilimi gibi hissettiğimi söyleyebilirim. Kaplanlar, filler, cennet adalar, ilginç showlar derken kendi gerçekliğimizden fersah fersah uzakta masalsı rüyamsı günler yaşadık.Anısı güçlü deneyimler zamanı genişletiyor.Konfor alanından çıkmak hele ki sürprizlerle dolu bir coğrafyayı tercih etmek bir sürü unutulmaz anı biriktirmeyi mümkün kılıyor.Mark Hitman’ın da dediği gibi “Duygular hafıza için yapıştırıcı gibidir.” Biz de çekirdek anılara kaydetmeye değer bir sürü orijinal deneyim biriktirdik. 

 

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.40.17 - Cennetin Anahtarı Phuket

Gelelim adada ilk dikkatimi çeken detaylara. ilk olarak şunu söyleyebilirim ki insanlar inanılmaz sıcak ve sevecen.Bir turist olarak değerli  ve özel hissediyorsunuz.Genel anlamda temel güvenlik duygusunu zorlayan hiç bir durum yaşamadık.Yollarda tsunami anında hangi yöne kaçılacağını gösteren tabelalar var.Günün belli saatlerinde okyanus göz alabildiğine çekiliyor.Bir kaç saat önce suyun üzerinde yüzen kayıklar birkaç saat sonra karaya oturuyor.Ara ara çok yoğun yağmur yağıyor.Evlerin ,otellerin,iş yerlerinin bir köşesi ruhlara ayrılmış. “Ruhların Evi” olarak adlandırılan sunaklarda yiyecekler,mumlar , tütsüler var.Bu köşeler ruhları onurlandırmak ve onlara saygı göstermek amacıyla hazırlanıyor.Adanın en popüler kumsalı Patong.Patong’da gün batımını izlemek harika.Adadan küçük tekneler ile civardaki küçük adalara gidiliyor.James Bond Adası,Phiphi Adası,Maymun Adası sık ziyaret edilen adalardan.Bu adalardan sıkça söz edildiğinden yazımda başka ilginç bir adadan Phang Nga’dan bahsetmek istiyorum.

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.02.33 - Cennetin Anahtarı Phuket

 

Phang Nga’daki balıkçı kasabası bir kara parçası üzerinde değil.Okyanusun üzerine kazıklar çakılmış.Bunların üzerine ise köy kurulmuş.Toplam 300 metre uzunluğundaki köye Phuket’ten tekne ile 1 saatte ulaşılabiliyor.Tayland’ın para birimi Baht.Burada 300 Bahta konaklayabilirsiniz.Phuket de dahil olmak üzere Güney Tayland’ın turistik adalarında yerli nüfusun çoğu müslüman.Tayland’ın genelinde ise Budist inanış hakim.

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.40.18 - Cennetin Anahtarı Phuket

Tayland’da iki iklim yaşanıyor.Bunlardan biri yaz.Diğeri ise çok sıcak yaz.Ocak-şubat ayları Phuket seyahati için ideal bir zaman olabilir. Tayland’da tuktuklar ile ulaşım sağlanıyor.Tuktuklarda mutlaka taksimetre açtırmanızı öneririm.Bir de tuktukçularla kavga etmemenizi.

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.02.34 1 - Cennetin Anahtarı Phuket

Phuket’te Neler Yapılabilir? Civardaki turistik adaları gezmek dışında Phuket’te fil safarisi yapılabilir.Thai kültürünü yansıtan Fantasea Show ya da Siam Niramit Show’u izleyebilirsiniz.Kaplanların kafeslerine girip onları sevebilirsiniz.Tapınakları gezebilirsiniz.Yılan ve timsah showları da mevcut.Mutlaka ve mutlaka ayak masajı yaptırmanızı öneririm.Zaten yer gök masaj salonlarıyla dolu.Tüm vücut masajı önermiyorum çünkü kapalı mekanlarda klima kullanımını abartmışlar.Masaj yapıp rahatlayacağım derken tatili tutuk boyunla geçirmeyin.

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.40.18 1 - Cennetin Anahtarı Phuket

Thai Mutfağı Alışkanlıklarına bağlı damaklar burada biraz zorlanabilir.Ağır bir yağ ve baharat kokusu hakim.Tatlı-acı sosları var.Bence güzel değil.Evlerde genelde mutfak yok.Dışarıda yemek yiyorlar.Sokak mutfağı gelişmiş.Sokak lezzetlerinden meşhur Thai  dondurması ve kızarmış muzu öneririm.Deniz mahsülleri bol ve çeşitli.Istakoz çok rabet görüyor.Fiyatları da makul.Tom Yum adı verilen karidesli limongraslı çorbayı mutlaka deneyin.Tayland tam bir meyve cenneti.Daha önce görmediğim bir sürü meyve ile tanıştım.En çok üzeri tüylü bir kabukla sarılı olan üzüme benzer rambutanı beğendim.Dragon fruit,passion fruit,mango ve daha bir çok farklı meyve bol ve ucuz.Yollarda soslara batırılıp kurutulmuş böcek ve deniz mahsüllerine rastlayabilirsiniz.Ben denemedim.Çünkü kokusunu hiç hoş bulmadım.

WhatsApp Image 2018 08 13 at 17.40.17 1 - Cennetin Anahtarı Phuket

Orijinal deneyim cenneti Phuket’te başka bir dünyanın mümkün olduğunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.Keşfe değer bir coğrafya, bol seçenekli eğlence yaşamı,bambaşka bir kültür deneyimi için Phuket mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.