Bu okulun 5 bin 300 öğrencisi bulunuyor
Sosyal Medya

HABERLER

Bu okulun 5 bin 300 öğrencisi bulunuyor

İstanbul'un göbeğinde bir ilkokul. Adı Leyla Bayram İlkokulu. Tam 5 bin 300 öğrencisi var. 8 farklı ülkeden öğrenci barındırıyor. Sınıfları ise 50 kişilik. İşte öğrenci büyüklüğü ile bir üniversiteyi andıran o ilkokul. Peki okula adını veren Leyla Bayram kimdir?

İstanbul Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu, 5 bin 300 öğrencisi ile Türkiye’nin en kalabalık ilkokulu oldu. 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu’ndaki öğrenci sayısı 66 ilçe merkezinin nüfusundan fazla... 800’ü Suriyeli 7 ülkeden öğrencinin bulunduğu okulda 155 öğretmen, 1 müdür ve 4 müdür yardımcısı görev yapıyor

 

OKULA ADI VERİLEN LEYLA BAYRAM KİMDİR?

Leyla BAYRAM

Van´ın Gevaş İlçesine sözleşmeli öğretmen olarak atanan Leyla Bayram 1 yıl sonra yaptığı tercihle Van´ın Erciş İlçesine kadrolu olarak atandı. Burada görevini sürdüren Leyla BAYRAM 23.10.2011 yılında Van´da meydana gelen 7,2 lik depremde yaşamını yitirdi.

16.05.1986 yılında Kayseri´nin Bünyan İlçesi Yünören Köyü´nde doğdu. Ailenin 4. çocuğu olan Leyla BAYRAM babasını 1997 yılında kaybetti. Ev hanımı olan annesi 5 çocuğunu da imkansızlıklar içinde eğitim burslarıyla okutabildi. İlk ve orta ve lise eğitiimini Kayseri de tamamladıktan sonra üniversite eğitiminide kendi memleketi olan Kayseri´de tamamladı. Erciyes Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini 2007 yılında tamamladı ve ilk atama heyacanını 1 yıl sonra Van´ın Gevaş ilçesine sözleşmeli öğretmen olarak atanarak yaşadı. 1 yıl sonra yaptığı tercihle Van´ın Erciş İlçesine kadrolu olarak atnadı. Burada görevini sürdüren Leyla BAYRAM 23.10.2011 yılında Van´da meydana gelen 7,2´lik depremde yaşamını bitirdi.

 

 

Son 10 yılda büyük göç nedeniyle Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu, 5 bin 300 öğrencisi ile Türkiye’nin en kalabalık ilkokulu oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu’ndaki öğrenci sayısı 66 ilçe merkezinin nüfusundan fazla. 1 müdür ve 4 yardımcısının görev yaptığı ilkokulda, sınıflardaki ortalama ders mevcudu 50-52 dolayında.

Son 10 yılda resmi verilere göre; 45 bin 984’den 71 bin 783’e çıkan Yeşilkent Mahallesi’nde okul sayısının aynı hızla artırılamadığı belirtildi. 

 

 

800’Ü SURİYELİ 7 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ VAR

 

64 KAMERA, 3 GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Akçay, okulda güvenliği sağlamak amacıyla 64 ayrı kamera bulunduğunu, kayıtların 15 gün süreyle tutulduğunu, bunun yanı sıra alarm sistemi, 3 güvenlik personelinin görev yaptığını belirtti.

Akçay, okulda öğretmenler odasının yanındaki mutfakta, limonatadan, kahve makinesine, ıhlamur, çay, sıcak çikolata, salep, Türk kahvesini sürekli hazır bulundurduklarını, öğretmenlerin ev ortamı sayesinde okula daha erken gelerek, daha geç çıkmaya başladıklarını anlattı

Akçay, öğretmenlerin zamanlarını iyi değerlendirmeleri için kültürel etkinliklere büyük önem verdiklerini, her ay çeşitli alanlarda 20’den fazla süreli dergi ve 5’er popüler kitap aldıklarını vurgulayarak, “Burada çeşitli etkinliklerle öğretmenlerimizin nefes almasını sağlıyoruz. Öğretmenlerimiz kendilerini okulun bir domino parçası gibi hissediyor. Ciddi bir sinerji yakaladık" dedi.

 

 

 

ÖĞLE SAATLERİNDE İNSAN SELİ

Veliler, sınıfların kalabalık olmasından ve öğretmenlerin öğrencilere yeterince zaman ayıramamasından ayrıca nüfusu 70 binin üzerinde olan mahallede ilkokul sayısının yetersiz olmasından yakınıyorlar. 

Cuma gününün yağmurlu olması halinde bayrak töreni yapabilmek için yeterli salon bulunmaması üzerine öğrenciler okul koridorlarına çıkarılıyor. Koridorlar da yetersiz kaldığı için öğrenciler sıralarında hoparlörlerden duydukları İstiklal Marşı'na öğretmenleri ile birlikte eşlik ediyor.

İKİLİ ÖĞRETİMDE 128 DERSLİK

Okul Müdürü İsmail Mustafa Akçay, her dönemde 1 ve 2’nci sınıflar için 25’er sınıf açtıklarını bunlara alfabenin neredeyse tamamını kullanarak ‘A’dan, ‘V’ye kadar numara verdiklerini vurguladı. Akçay, “Okulda sabah ve öğleden sonra 64’er olmak üzere 128 dersliğimiz var. Komplike okul yapımız var. Okul öncesi eğitimin yanı sıra Suriyeli yetişkinlere Türkçe derslerimizi sürdürüyoruz. Çeşitli alanlarda il, ilçe derecelerimiz, birinciliklerimiz, ulusal alanda derecelerimiz var" diye konuştu.

 

OKUL İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER İSE ŞÖYLE

KURUM BİLGİLERİ
Öğretmen Sayısı : 162
Rehber Öğretmen Sayısı : 1
Öğrenci Sayısı : 5092
Öğretim Şekli : İkili
Ders Başlama ve Bitiş Saati : Sabah Grubu:07:30-12:20 Öğlen Grubu:13:00-17:50
Derslik Sayısı : 56 Atölye-İşlik Sayısı : 0
Fen Laboratuarı Sayısı : 0 BT(Bilgisayar) Sınıfı Sayısı : 0
Resim Sınıfı Sayısı : 0 Müzik Sınıfı Sayısı : 1
Yabancı Dil : ingilizce İnternet Bağlantısı : ADSL (16 Mbit ve üzeri)
Hazırlık Sınıfı : 0 Konferans Salonu : 1
Spor Salonu : 1 Yemekhane : 1
Misafirhane : 0 Kütüphane : 1
Kantin : 1 Revir : 1
Bahçe : 1      
Lojman Sayısı : 0
Lojman Bilgisi : Yok
Pansiyon Bilgisi : Yok
Isınma Şekli : Doğalgaz-Kalorifer Sistemi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.