642 öğrenci doktora mezunu oldu
Sosyal Medya

HABERLER

642 öğrenci doktora mezunu oldu

Ankara Üniversitesi, mezun olan 642 doktora öğrencisine törenle belgelerini verdi. Rektör Erkan İbiş, “Doktor unvanı üst bir unvandır. Olgunlaşma ve detaylı yorumlama kabiliyetinin işaretidir” dedi.

Ankara Üniversitesi’nin lisansüstü eğitim veren enstitülerinde 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarında doktora programını tamamlayan mezunlar, düzenlenen törenle belgelerini aldı. Tıp Fakültesi Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleşen törende Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş başta olmak üzere üniversite yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler hazır bulundu. Tören, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin sunduğu konserle başladı. Ardından mezunlar adına konuşmayı, hazırladığı doktora teziyle bu yılki YÖK Üstün Başarı Ödülü’nü kazanan Dr. Selma Şenel yaptı. Dr. Şenel, “İnsana ve doğaya dönük bulguların hızla artarak ortaya konduğu bilimsel dünyada her bilim dalının, çalışmalarını ayrı ayrı sürdürmesinin bir anlamda bilimsel ilerlemeyi yavaşlattığını düşünüyorum” dedi. Şenel, daha fazla yarar sağlanması için disiplinlerarası çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

ÜST BİR UNVAN

Törende öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, doktora unvanının sadece akademik bir unvan olmadığını belirterek, “Yüksek bir akademik unvandır. Araştırmacı bilim insanına akademik, sosyal ve toplumsal sorumluluk üstlendirir. Olgunlaşma ve detaylı yorumlama kabiliyetinin işaretidir” diye konuştu. Erkan İbiş şunları söyledi:

“Araştırma yapabilme, derinlemesine düşünebilme, öğretme ve eğitim verebilme yetisidir. Topluma dönük bilgilendirme yapabilme becerisidir. Bu unvan, bundan sonrası için de bilimsel ve topluma yönelik çıktılar gerektirir. Bu sorumluluklar ömür boyunca taşınacak, ömür boyunca zenginleştirilerek daha da yükseltilecek.”

642 MEZUN SEVİNCİ

Enstitüler adına konuşan Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yasemin Kepenekçi de mezunlarla ilgili istatistiksel bilgileri paylaştı. 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarında toplamda 642 doktora öğrencisinin mezun olduğunu belirten Prof. Dr. Yasemin Kepenekçi, “Bu mezunlardan 270’i Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden, 153’ü Fen Bilimleri Enstitüsü’nden, 127’si Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden, 70’i Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden, 12’si Biyoteknoloji Enstitüsü’nden ve 10’u Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nden mezun oldu” dedi. Konuşmaların ardından mezunlara yemin ettirildi. Yemini Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kenan Bilici yaptırdı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.