Yılbaşında kaç gün tatil olacak?
Sosyal Medya

HABERLER

Yılbaşında kaç gün tatil olacak?

Yılbaşı bu sene denk geldiği tarih itibariyle tatil için önemli bir fırsat sunuyor. 31 Aralık ve 1 Ocak tarihinin hafta sonuyla birleşme ihtimal 4 günlük tatil fırsatını doğuruyor. 31 Aralık tarihi yaklaşırken bu tatil konusunda okulların tatil olup olmayacağı büyük önem taşıyor. 31 Aralık tarihinde okullar tatil olacak mı? İşte yılbaşı tatili için merak edilenler...

31 Aralık tarihi yaklaşıyor ve yılbaşını tatil fırsatı olarak görenler bazı tatil detaylarını araştırıyor. Tüm dünya yılbaşı kutlamalarına hazırlanıyor. Önem kazanan 2019 yılbaşı hangi güne denk gelecek, yılbaşında kaç gün tatil olacak, 31 Aralık 2018 resmi tatil mi sorularının yanıtlarını ve 2019 resmi tatiller listesini derledik. İşte yılbaşı tatili detayları…

2019 YILBAŞI KAÇ GÜN TATİL OLACAK?

2019’un ilk günü yani 1 Ocak Salı gününe denk geliyor. Yani vatandaşlar 31 Aralık Pazartesi gecesi yılbaşı kutlaması yapacak. Pazartesinin öncesinde hafta sonu tatili olduğu için tatilleri birleştirme imkanı olanlar birleştirme yapacak. Yılın ilk günü 1 Ocak resmi tatil günü. Öncesinde de ne yarım gün ne de tam gün resmi tatil yok. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem çalışanlar hem de öğrenciler 1 gün tatil yapacak. 31 Aralık Pazartesi gününün resmi tatil olup olmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

YILBAŞI İLE NOEL ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar. Ülkemizde de yılbaşı kutlamaları özellikle çam süsleme ve hediye verme eylemleri ile kutlanmaktadır.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık'ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel'i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte bazı Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık'ta kutlamaya başlamıştır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.