Muhteşem doğasıyla Gölyazı
Sosyal Medya

GEZGİNLER

Muhteşem doğasıyla Gölyazı

Bursa'nın Uluabat Gölü kıyısında bulunan, beyaz örtüyle kaplanan Gölyazı, doğal güzelliğiyle turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce yaşamın başladığı Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Mahallesi, eşsiz doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

"KÜÇÜK VENEDİK"

Japon Seyahat Acentaları Birliği tarafından, "Avrupa'nın en güzel 30 kasabası" arasında gösterilen Gölyazı, yağışların fazla olduğu dönemlerde suyun yükselip evlerin önüne kadar gelmesi dolayısıyla, "Küçük Venedik" olarak nitelendiriliyor.

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

BEYAZ ÖRTÜYLE KAPLANAN GÖLYAZI'DA KAYIKLA GEZİYORLAR

Yoğun kar yağışının ardından, tamamen beyaz örtüyle kaplanan Gölyazı'ya gelen ziyaretçiler, talebe göre gölde balıkçı ve saltanat kayıklarıyla gezinti yapabiliyor.

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

BİNLERCE YERLİ VE YABANCI TURİST ZİYARET EDİYOR

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Atilla Yılmaz, Gölyazı'yı son yıllarda binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Adaya ilginin giderek arttığını vurgulayan Yılmaz, bu durumun özellikle Gölyazı'nın turizm geleceği açısından önemli olduğunu anlattı.

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

YAZIN BAŞKA, KIŞIN BİR BAŞKA GÜZEL

Yılmaz, Gölyazı'nın kışın başka bir güzelliğe büründüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Kışın buraya gelenler Gölyazı'nın bambaşka bir yüzüyle karşılaşıyorlar. Yazın ziyaretçilerin yürüyebildiği, arabalarını park ettiği alanlar, kış mevsiminde su altında kalıyor. İlk kez burayı kış mevsiminde görenler hayret ediyor. 'Acaba burası Gölyazı mı?' diye şaşırıyorlar."

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

SALTANAT TEKNELERİYLE TUR

Atilla Yılmaz, "Ziyaretçiler, sandal ve saltanat tekneleriyle turlara çıkma imkanı buluyor. Turistler, yaz kış buradan genellikle memnun ayrılıyor. Bu durum da bizi mutlu ediyor. Biz insanları kışın da buraya davet ediyoruz. Gelsinler burayı mutlaka görsünler." dedi.

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

 

 

Gölyazı yazın başka kışın bir başka güzel

Gölyazı Köyü Bursa sınırları içinde, doğa ile tarihin bir arada bulunduğu eşsiz bir güzellik de Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı köyüdür. Köyde yerleşim halen, yaklaşık 800 m uzunluğundaki antik surların içindedir. Üzerinde
geleneksel konut mimarisi örnekleri görülebilen surlarda, yer yer kapılar ve kuleler bulunur. Bazı bölümlerde Roma,
Bizans ve Osmanlı tarzı iç içe geçmiştir. İlkbaharda yükselen sular nedeniyle su içinde kalan ağaçlar, bu sularda süzülen ördekler, pelikanlar, her bahar evlerin çatılarında yuva yapan leylekler, Arnavut kaldırımlı dar ve temiz sokaklar ve güler yüzlü misafirperver köylüler; antik çağda Apolyont olarak bilinen bu köyün güzelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Tümüyle SİT alanı olan bölge, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen Aziz Panteleimon (bazı kaynaklara göre Hagias Georgias) Kilisesi ile de dikkati çeker.

Sokaklarda kapı önlerinde toplanıp bir yandan sohbet ederken bir yandan da kerevit ağı dokuyan kadınlara
rastlayabilirsiniz. Uluabat Gölü, Gölyazı köyünün tarlası gibidir:
Kayıklarda eşleriyle birlikte balık avlayan kadınlar görebilirsiniz. Köy meydanında balık mezadı kurulur. Köyde kahvehaneler, fırın ve bakkal mevcuttur. 700 yaşını aşmış çınar ağacı da Gölyazı’nın en önemli anıtlarından biridir.

Uluabat Gölü

Bursa ile Karacabey arasında, Bursa-İzmir yolunun 5 km güneyinde, Bursa’ya 30 km uzaklıktadır. Uluabat Gölü’ndeki adalardan en büyüğü olan Nailbey Adası’nda bulunan manastır, Bursa ve çevresinde, günümüze kadar gelebilen en eski manastırlardan biridir. 825 yılından önce yapıldığı tahmin edilen bu yapıda kaynaklara göre 7-8 keşiş yaşamıştır. Turna, kefal ve sazan gölden en çok çıkarılan balıklardır.

Gölyazı ve Uluabat köylerinden hareket eden kayıklarla gölde gezi yapabilirsiniz.

Kaynak: Bursa Rehberi, 1. Baskı, 2015
Yayıma hazırlayan: Bursa Araştırmaları Merkezi
Yayın Evi: Kültür A.Ş.

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.