Doğu Ekspresi: Türkiye’nin En Uzun Tren Yolculuğu
Sosyal Medya

EĞLENCE

Doğu Ekspresi: Türkiye’nin En Uzun Tren Yolculuğu

TCDD Taşımacılık tarafından yıllardır hizmet vermeye devam eden Doğu Ekspresi şimdilerde popüler bir hale gelmiş ve bilet bulmak imkansız bir duruma gelmiş halde. İlk hizmete başladığında İstanbul’dan Kar’a hizmet vermekte olan Doğu Ekspresi şimdilerde Yüksek Hızlı Tren gelmesiyle birlikte Ankara’dan Kars’aseyahat hizmeti sunuyor. Doğu Ekspresinin, sanıldığı gibi bir serüven olmaz iken farklı iller arasında seyahat etme imkanı sunan bir trendir. Ancak; rotasında yer alan efsane köyler, manzaralar ve içerisinde geçirilecek efsane saatler nedeni ile fenomen bir hale gelmiş durumda.

Doğu Ekspresi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Uzun yıllar boyunca hizmet vermekte olan Doğu Ekspresini son dönemlerde popüler bir hale getiren ve aylar öncesinden biletlerin tükenmesine sebep olan etken ise sosyal medya. Genç kitle ve özellikle de gezginler tarafından tercih edilerek yüzlerce farklı ve popüler fotoğrafın sosyal medya sitelerinde paylaşılması Doğu Ekspresine olan ilgiyi arttırmış durumda.

Doğu Ekspresi hattının popüler olmasının etkilerinden diğerleri ise şüphesiz ki çok uygun fiyatlar ile seyahat imkanı sunmasıdır. Özellikle yurt dışı gezileri yapamayan gezginler Doğu Ekspresiyle keyifli bir yolculuk yapmakta, fotoğraflar çekmekte ve benzersiz köyleri keşfetmekte.

Türkiye’nin En Uzun Tren Yolculuğu

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinden başlayarak Doğu Bölgesinde son bulan tren yolculuğu tam olarak 25 saat sürmekte. Kompartımanlı tren yolculuğu olan Doğu Ekspresinde binlerce fotoğraf çekebilir, eğlenceli dakikalar yaşayabilir ve unutulmaz bir maceraya atılabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı içerisinden kalkmakta ve son durak olarak Kars Tren Garı‘na varmaktadır. Doğu Ekspresinin güzergahında onlarca farklı ara durak bulunur iken ana durakları ise Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dur.

Uzun bir yolculuk olan Doğu Ekspresi’nde yolculuk süresi 25 saat olarak bilinse de bu süre ortalama 27 saat ile 29 saat arasında sürüyor. Özellikle ana ve ara duraklarda trenin duraklama süreleri yolculuk süresinin uzamasına neden oluyor.

Doğu Ekspresinde Hangi Vagonlar Var? Fiyatları Neler?

Uzun ve keyifli bir yolculuk yapacağınız Doğu Ekspresi içerisinde 3 farklı vagon çeşiti yer alıyor. Her vagonun kendine göre artıları ve eksileri bulunur iken fiyatları da özelliklerine göre değişiyor. İşte Doğu Ekspresinin Vagonları ve Fiyatları;

Pulman Vagon – 48.00 TL

Doğu Ekspresindeki en zayıf vagondur. Tüm seyahatinizi koltukta geçirebileceğiniz pulman vagon özellikle çok çabuk biletler tükenen örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda yer bulamayanlar tarafından tercih ediliyor. Pulman Vagon Fiyatı ise 48.00 TL’dir.

Örtülü Kuşetli Vagon – 63.50 TL

Ranza ve karşılıklı ikili koltukların yer aldığı örtülü kuşetli vagon Doğu Ekspresi’nde en çok ilgi gören vagon oluyor. Özellikle kalabalık gruplar tarafından tercih edilecek olan vagon içerisinde keyifli zaman geçirebileceğiniz bir küçük masanız ve mini bir buz dolabı bulunuyor. İkili koltuklar açılarak dört kişinin yatabileceği bir alan oluşturuyor. Sizlere temiz çarşaflar veriliyor ve kendi yatağınızı hazırlıyorsunuz. Örtülü Kuşetli Vagon Fiyatı ise 63.50 TL’dir.

Yataklı Vagon – 117 TL

Doğru Ekspresi’nin en çok ilgi gören vagonudur. Bunun sebebi ise iki kişilik olan vagonlardaki koltukların açılarak yatak olması, içerisinde mini bir buzdolabı olması, size özel tuvalet olmasıdır. Duvarda küçük bir raf, vagon içerisindeki prizler ise vagonun diğer dikkat çeken özellikleri. Yataklı vagonda istediğiniz ısı derecesini de kendinizin ayarlayabildiğinizi eklemeliyiz. Yataklı Vagon Fiyatı ise 117.00 TL’dir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birazda Doğu Ekspresi ile seyahat edecek olanların aklına takılan sorulara ve bilmeniz gereken noktalara değinelim.

Trende Yemek Var Mı?

Evet. Doğu Ekspresi treninde bir adet yemek vagonu bulunmaktadır. Bu vagon TCDD Taşımacılık tarafından ihale ile verilen özel şirket tarafından işletilmektedir. Tren içerisinde istediğiniz saatte yemek bulma imkanınız var. Yemek vagonu, özel bir işletme olduğu için yolcu olduğu zaman daha aktif çalışmakta. Şu anda da büyük bir ilgi olduğu için trende yemeksiz kalmanız imkansız

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.