YÖK, Apartman Üniversitelere El Attı
Sosyal Medya

HABERLER

YÖK, Apartman Üniversitelere El Attı

YÖK Başkanı Yekta Saraç: "Öğretim üyelerinin başka yerlerden görevlendirmeyle geldiği, öğrencilerin hiçbir sosyal olanağının olmadığı, akademik çalışmaların yürütülmediği, bir nevi yüksek lise olarak devam eden 'Apartman Üniversite' kavramı doğru değil. Standartları geliştirirken süreçleri de takip edeceğiz"

Saraç, Yeni YÖK olarak öğrencilerden, üniversite ortamında öğretim üyeleriyle çeşitli platformlarda bir araya gelmelerini istediklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öğretim üyelerinin başka yerlerden görevlendirmeyle geldiği, öğrencilerin hiçbir sosyal olanağının olmadığı, akademik çalışmaların yürütülmediği, bir nevi yüksek lise olarak devam eden 'Apartman Üniversite' kavramı doğru değil. Standartları geliştirirken süreçleri de takip edeceğiz. Bu bağlamda hem Yükseköğretim Kalite Kurulu hem de Yükseköğretim Denetleme Kurulu ile de birlikte çalışıyoruz. Üniversitelerimizin fiziki mekanları ve sosyal imkanları da laboratuvarları kadar önemli."

Yeni YÖK olarak iki yıl önce vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci alabilmeleri için asgari mekan standartlarını yayımladıklarını anımsatan Saraç, halihazırda derslikler ve laboratuvarların yanı sıra yemekhane ve kütüphane olanaklarını ve sosyal alanları da yakından takip ettiklerini ve kontenjanları buna göre planladıklarını bildirdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.