YÖKDİL 2019 sınav ve başvuru tarihleri belli oldu
Sosyal Medya

YÖKDİL

YÖKDİL 2019 sınav ve başvuru tarihleri belli oldu

Uzun süredir beklenen YÖKDİL sınav başvuru tarihi belli oldu. Peki 6. YÖKDİL sınav tarihleri ne zaman? Başvuru tarihleri ne zaman? İşte YÖKDİL’le ilgili son gelişmeler...

Birçok adayın merakla beklediği 6. YÖKDİL sınavının tarihi açıklandı. Belli dönemlerle olan sınavlarda YÖKDİL başvuruları nasıl yapılır? Soruları cevabını buldu. Peki YÖKDİL sınavı ne zaman? Detaylar belli oldu. İşte YÖKDİL ile ilgili son gelişmeler.

YÖKDİL SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı başvuruları, 30 Ocak-8 Şubat'ta yapılabilecek.

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, 6. YÖKDİL Sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 sınav merkezinde, saat 14.00'te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

YÖKDİL’E BAŞVURU NASIL YAPILIYOR

Sınav başvuruları, 30 Ocak 2019-8 Şubat 2019 tarihleri arasında, "yokdil.yok.gov.tr" internet adresi üzerinden alınacak. Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak. YÖKDİL Sınavı'na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL SINAVI NEDİR

YÖK (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı) koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile senede iki defa düzenlenen YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı dil Sınavı), lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birini seçerek girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

Adaylara YÖKDİL’de verilen toplam süre 180 dakikadır (3 saat). Bu süre zarfında adaylara girdikleri alan ile ilgili toplamda 80 soru sorulmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.