Genlerimiz Üniversite Tercihlerinde ve Başarılarımızda Önemli Rol Oynuyor
Sosyal Medya

REHBERLİK

Genlerimiz Üniversite Tercihlerinde ve Başarılarımızda Önemli Rol Oynuyor

Bilim insanlarının yaptıkları yeni bir araştırmaya göre, genetiğin yüksek öğrenim sonuçları üzerindeki etkisini gösteren bir çalışma ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, bir kişinin genleri hangi üniversiteye gideceğinden o üniversitede ne kadar başarılı olacağına kadar birçok şey üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlendi.

King’s College London’daki araştırmacılar DNA’nın katkısını ev hayatı gibi diğer faktörlerden ayırmak için binlerce araştırma katılımcısını analiz ettiler.

Grup daha önceki çalışmalarıyla GCSE (genel ortaöğretim sertifikası) üzerindeki genetik etkiyi göstermişti. Gruba göre yeni çalışma, hayatın daha sonraki döneminde benzer bir etkiyi gösteren ilk araştırma olarak tarihe geçti.

Araştırmacılar farklı insanların (üniversiteden önce aldıkları) A seviyesi sonuçları arasındaki farkların yüzde 57'sinin genlerden kaynaklandığını, üniversite düzeyindeki kazanımlardaki farklarda ise bu sayının yüzde 46 olduğunu belirlediler.

Sınav sonuçları bir yana, insanların üniversite eğitimi alıp almama kararı genetik tarafından idare ediliyor gibi görünüyor; üniversiteye gitme kararlarının yaklaşık yarısı DNA tarafından Yaklaşık olarak ünversiteye gitme kararının yarısı DNA tarafından yönlendiriliyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Emily Smith-Woolley, öğrenciler ve öğretmenler için bu bulgulardan çıkarılacak önemli sonuçların olması gerektiğini söylüyor.

The Independent'a konuşan Smith-Woolley şöyle diyor:"Üniversite başarısındaki farklılıklarımızın kısmi olarak genetiğimizden kaynaklandığını bilmek her halükarda ilginç ve önemli."

"Ama eğitim perspektifinden baktığınızda tüm öğrencilerin anlatılanı hemen anlamasını beklemezsiniz. Bazıları uğraşır, bazıları işleri zor bulur. Her şeyin çevreyle ilgili olmadığını bilmek önemli. İnsanlar farklı noktalardan yola çıkarlar."

Bilim insanları 3 bin çift İngiliz tek yumurta ve çift yumurta ikizi üzerinde çalışarak sonuca vardılar.

Dr. Smith-Woolley, "Tek yumurta ikizleri genetik olarak yüzde yüz aynıdır, birbirlerinin klonudur ve birbirleriyle aynı DNA’yı ve ev ortamını paylaşırlar. Bu yüzden, tek yumurta ikizleri arasındaki herhangi bir fark onların ev ortamından ya da genlerinden kaynaklı olamaz" diyor.

Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerini karşılaştırmak, insanların sınav sonuçlarındaki farklar üzerinde genetiğin etkisini ölçmelerini sağladı. Eğer tek yumurta ikizlerinin sınav sonuçları, çift yumurta ikizlerininkinden daha benzerse, bu genetiğin başarı üzerindeki etkisinin bir göstergesidir.

Kurumların kalitesini Complete University Guide'ı kullanarak belirleyen araştırmacılar, genlerin seçilen üniversitenin kalitesinin de (A Seviyesi başarısı göz önüne alındıktan sonra bile) genler tarafından etkilendiğini saptadılar.

Hangi genlerin başarıyla ilgili olduğunu ayırt etmeyen kendi ikiz çalışmalarının yanısıra, araştırmacılar daha önceki çalışmaların eğitim başarısıyla ilişkilendirdiği binlerce gen varyantının toplam etkisini gösteren "poligenetik" puanları da hesapladılar.

Hesaplanan poligenetik puanlar, insanlar arasındaki farkların (ikiz çalışmasına kıyasla) çok az bir kısmını açıklayabildi. Bilim insnaları bunu şu ana kadar eğitim başarısıyla ilişkilendirilen genlerin sayısının düşük olmasıyla ilişkilendiriyor.

Dr. Smith-Woolley "Şu ana kadar poligenetik [puanların] kişiler arasındaki üniversite başarı ölçütü farklarının yüzde 5 kadarını gösterebildiğini bulduk" diyor.

"Şu anda bu oldukça küçük… Ama bence bu, bilimin sadece DNA'dan yola çıkarak sonuçları tahmin etme noktasına doğru gittiğini gösteriyor.”

Sonuçlar Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Araştırmaya dahil olmayan istatistiksel bir genetik uzmanı olan Edinburgh Üniversitesinden Dr. David Hill, araştırmanın güvenilirolduğunu, ancak pek de şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Bilim adamları, çoğu davranışın muhtemelen insanın genleri ile çevresi arasındaki karmaşık etkileşimin sonucu olduğunu düşünüyor.

Hill, eğitim başarısının aileler içinde kalıtsal olarak aktarıldığı izlenimini ortaya koyan önceki araştırmalar göz önünde bulundurulunca, genetik bir bileşenin varlığının zaten açık olduğunu söyledi.

Hill, şöyle devam etti:

"Tüm özelliklerin bir derecede kalıtsal olmasını beklediğimiz düşünüldüğünde ve eğitimdeki başarının, zekanın, kişiliğin, üniversite giriş sınavlarına girip girmemenin ve bunlardaki başarı derecesinin kalıtsal olduğunun zaten gösterilmiş olduğu düşünüldüğünde, kimsenin üniversite başarısında genetik bir etki olmamasını bekleyeceğini sanmıyorum".

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.