YDS, TOEFL VE IELTS Gibi Oluyor
Sosyal Medya

YDS

YDS, TOEFL VE IELTS Gibi Oluyor

ÖSYM tarafından düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (YDS) yerine getirilmesi planlanan yeni sınav sisteminin detaylarına ilişkin bilgilere universitehaber.com ulaştı.

ÖZEL HABER
 
Türkiye’nin uluslararası düzeyde geçerli sayılacak TOEFL, IELTS gibi bir dil sınavı yapması için 2 yıldır çalışmalar sürerken, hazırlıkların devam ettiği ve yeni sınav sisteminin bir yıl sonra uygulamaya konulmasının planlandığı ancak sürecin daha da uzayabileceği öğrenildi.
 
ÖSYM tarafından düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (YDS) yerine getirilmesi planlanan yeni sınav sisteminin detaylarına ilişkin bilgilere universitehaber.com ulaştı. Türkiye’nin uluslararası düzeyde geçerli sayılacak TOEFL, IELTS gibi bir dil sınavı yapması için 2 yıldır çalışmalar sürerken, hazırlıkların devam ettiği ve yeni sınav sisteminin bir yıl sonra uygulamaya konulmasının planlandığı ancak sürecin daha da uzayabileceği öğrenildi.
 
YENİ ADİL SINAVINDA SONA YAKLAŞILDI
Dil eğitimi konusunda uzun yıllardır yaşanan eğitim ve sınav problemlerini aşmak için gerekli adımlar atılmaya başlandı. Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Erdoğan da dil eğitimi konusunda istenilen noktaya gelinemediğini ve gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etmişti. Uluslararası düzeyde bir dil sınavı yapmak amacı ile 2 yıl önce başlanan çalışmalarda sona yaklaşıldı. universitehaber.com
 
B1-B2-C1 DÜZEYİNDE YAPILACAK
Türkiye’nin uluslararası düzeyde geçerli sayılacak bir dil sınavı yapması için  hazırlıkların devam ettiği ve yeni sınav sisteminin bir yıl sonra uygulamaya konulmasının planlandığı ancak sürecin daha da uzayabileceği öğrenildi. universitehaber.com'un öğrendiği bilgilere göre B1-B2-C1 düzeyinde yapılacak olan sınav ÖSYM’nin e-sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek ve aynı anda 5 bin kişi sınava katılım sağlayabilecek.
 
DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİNE BENZEYECEK
TOEFL, IELTS gibi tüm dünyada geçerliliği olan ingilizce sınavlarına benzer bir mantıkta planlanan yeni sınavın, okuma, yazma, dinleme, dilbilgisi gibi bölümlerden oluşması beklenirken, bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek sınav sonuçlarının alanda uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi planlanıyor. universitehaber.com
 
KAYNAKLAR TRT WORLD’DEN
ÖSYM tarafından geliştiren sınavın dinleme ve yazma kısmında kullanılacak olan kaynakların ise TRT’nin İngilizce olarak dünyaya yayın yapan kanalı olan TRT World’den alınacağı öğrenildi. Henüz hazırlık aşamasında olan sınavın hayata geçmesi için takvimin netleşmediği, istenilen başarı düzeyini elde etmek için yapılan çalışmalar nedeniyle sürecin yavaş ilerlediği ifade edildi. 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.