Fransızca Bölümlerine Sınırlama Geldi
Sosyal Medya

HABERLER

Fransızca Bölümlerine Sınırlama Geldi

Yeni bir karar alınıncaya kadar YÖK'ten Fransızca bölümlerinin önüne set çekildi. YÖK, söz konusu bölümlere öğrenci alınmayacağını bildirdi.

Mezun olduğu bölümde iş sahibi olamama gibi büyük bir sorun teşkil eden bölümlere YÖK el attı. Uzun bir süredir bu alanda sistem geliştirmeye çalışan YÖK, son olarak Fransızca bölümlerine el attı. Yeni düzenlemeye göre artık üniversitelerin Frasızca bölümleri öğrenci alınmayacak.

Söz konusu kararın iki ülke arasındaki mütekabiliyet esaslarına göre alındığının öğrenildiği ayrıca mezunların istihdam konuları da etkili olduğu belirtildi.

 

FRANSA'DA TÜRKOLOJİ BÖLÜMLERİ YOK

Alınan kararda etkili olan bir diğer etmen ise Fransa'daki üniversitelerin durumu. Fransız yükseköğretimi ve eğitim bakanlığı kendi üniversitelerinin bünyesinde Türkoloji bölümlerine bugüne kadar yer vermedi. Fransa'nın bu ikircikli tavrından ötürü Türkiye'de adım atarak, söz konusui Fransızca bölümlerine sınırlama getirdi.

 

16 BÖLÜM ÖĞRENCİ ALMAYACAK

YÖK yetkilileri, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti. Yükseköğretim sisteminde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı bulunuyor. Öğrenci alan mevcut bölümler eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmaksızın devam edecek olup, henüz öğrenci almamış olan Fransız dili ve edebiyatı ile Fransızca öğretmenliği bölümleri bu karar kapsamında yer alacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.