3600 ek gösterge seçimlerden önce yapılacak mı?
Sosyal Medya

HABERLER

3600 ek gösterge seçimlerden önce yapılacak mı?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın önceki günlerde yaptığı açıklamalara göre Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi gibi farklı mesleklerde hizmet veren kamu görevlilerinin aylık ücretlerine yansıtılacak olan 3600 ek gösterge konusu hakkında neler olacağını bütün memurlar büyük bir heyecanla takip ediyor.

3600 ek gösterge konusu ülke genelindeki kamu personellerince oldukça merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. 3600 ek gösterge yasasının ne zaman çıkacağını merak eden kamu personeli detaylı ve geniş bilgilendirme için araştırmalarını sürdürüyor. 3600 ek gösterge ile ilgili tüm gelişmeleri sizler için araştırarak haberimizde topladık. İşte 3600 ek gösterge ile alakalı son gelişmeler…

MEMUR-SEN’DEN ‘’3600 EK GÖSTERGE’’ ÇIKIŞI

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın "3600 ek göstergede verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Tüm kamu görevlilerini kapsayan, paydaşlarıyla birlikte, hukuk devletinin gereğinin işaret ettiği hak ve adalet temelli bir çalışma yapılsın." talebini yineledi.

Genel Başkan Yalçın, Türkiye'de kamu çalışanlarının problemlerinin çözülmesi gerektiğini belirterek, kamu personellerini ilgilendiren 3600 ek gösterge konusuna da değindi. Kamu çalışanları adına 3600 ek göstergeyle alakalı gelişmeleri en baştan beridir yakinen takip ettiklerini söyleyen Yalçın, şunları ifade etti:

"Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamalarını, bir adım olarak görüyoruz ancak yine de yeterli değil. Biz diyoruz ki artık 3600 ek göstergede verilen sözler tutulsun, tüm kamu görevlilerini kapsayan, paydaşlarıyla birlikte, hukuk devletinin gereğinin işaret ettiği hak ve adalet temelli bir çalışma yapılsın. Büyüyen Türkiye'nin mimarları olarak kamu görevlilerinin beklentileri yerine getirilsin." şeklinde konuştu.

MEB BAKANI SELÇUK NE DEMİŞTİ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde bir sosyal tesiste gerçekleştirdiği basın toplantısında gündemdeki 3600 ek gösterge konusuna değindi. Selçuk, "3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalarımız, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarımızla birlikte devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın burada verdiği bir söz var, inşallah buradaki çalışmalar tamamlandıkça biz de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz." dedi.

ÜLKE GENELİNDEKİ 1.6 MİLYON MEMURU YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

3600 ek göstergede yukarıda belirtilen dört meslek gurubu için paket hazır bulunuyor. 1.6 milyon devlet memurunu yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile alakalı çalışmalar neredeyse tamamlandı. Yeni düzenlemeyle birlikte hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir seçim konuşmasında söz verdiği 3600 ek gösterge düzenlemesi konusunda 1 milyon 600 bin kadar çalışanın yüzünü güldüren müjdeli haber geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 3600 ek göstergede dört meslek gurubu için tek bir paket hazırlandığını açıkladı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ayırım yapılmaksızın aynı paket kapsamına alınırken, yeni göstergeyle emekli olacak memurların maaşları, emekli ikramiyeleri yüzde 20 yükselecek. Emekli ikramiyeleri ise en az 25 bin lira artacak. Paketin içeriğinde yaklaşık 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi bu göstergeden yararlanacak.

İLK HANGİ MESLEK GURUPLARINA ÇIKACAK?

Kalın’ın ifadelerine göre 3600 ek gösterge ilk etapta dört ana meslek gurubunu kapsayacak. Bu meslekler ise; polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi olacak. Ancak sendikaların talebi bütün memurları kapsaması.

3600 EK GÖSTERGE YASASI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarıyla birlikte çalışan AK Parti Grubu’nun bu teklifi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunacağı bekleniyor.

YETİMLER VE DULLAR BİLE YARARLANACAK

Eğer 3600 ek gösterge yürürlüğe girerse, mevcut emeklilerin aylık ücretlerine yansıyacak. Geriye doğru ek ödeme söz konusu olmadığı gibi düzenleme emeklilik durumunda alınacak maaş ve ikramiyede yüzde 20'nin üzerinde artış olacak. Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla 25 yıl hizmet eden öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis ve idarecilerin ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Yapılacak olan bu düzenlemelerden emeklilerin dul ve yetimleri de yararlanacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.