Bakan Albayrak, EYT mağdurlarıyla ilgili konuştu
Sosyal Medya

HABERLER

Bakan Albayrak, EYT mağdurlarıyla ilgili konuştu

EYT mağdurları hakkında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise emeklilikte yaşa takılanların bütçeye büyük bir yük olacağını dile getirse de bu yasanın seçimlerden önce gündeme gelmesi de bekleniyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı iktidar kanadı ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı herkesçe konuşuluyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme gündemimizde yok. Çocuklarımızın geleceği için gündemimize almıyoruz.’’

SGK’da uzman olarak çalışan Mustafa İşcan ise ‘’Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu hafta sonu Samsun’da büyük bir toplantı yaptılar. EYT’liler derneği sıkı bir şekilde çalışıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar çok güzel bir şekilde organize olmuş durumdalar.’’

Muhalefet kanadı her ne kadar bu konuyu gündeme getirmeye çalışsa da iktidar kanadı bu olaya tepkisiz kalıyor. Emeklilik yaşı adım adım yükseltiliyor. 2008 yılında çıkan kanuna göre kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı, 2048 yılına kadar 65 yaşına çekildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş; ‘’1 Mart'tan sonra Ankara'da EYT'li vatandaşlarımız da çözümlerimizle gülecek.’’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili de önümüzdeki süreçte orta yolun bulunacağını, özellikle çok şiddetli bir şekilde mağduriyet yaşayan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza yönelik bir düzenleme yapılcağını umuyorum ve bekliyorum. Bu konuda da AK Parti ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yaşanan bir mağduriyet var, bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.

BAKAN SELÇUK’TAN EYT AÇIKLAMASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilikte yaşa takınların gündemlerinde olmadığını söyledi. Selçuk, "Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut.’’ diyerek iktidarın tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle kamuda işbaşı yapan ya da kendi işini kuran bir vatandaş 9 bin prim gününü tamamladığı tarihteki yaştan önce emekli olamayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanları üzecek şeyler söyledi. Albayrak, “İmkanlarımız ortada. Erken emeklilik düzenlemesi gündemimizde yok. Bu olmaz, yapamayız. Cumhurbaşkanımızın vereceği talimata göre karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.