10 bin bekçi alımının başvuru tarihleri ne zaman?
Sosyal Medya

HABERLER

10 bin bekçi alımının başvuru tarihleri ne zaman?

İçişler Bakanı Süleyman Soylu’nun duyurduğu 10 bin bekçi alımının başvuru tarihlerinin ne zaman olacağı adaylar için merak konusu olmaya devam ediyor

2018 yılının kasım ayında Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne göre, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine resmen 10 bin yeni kadro açıldığı duyurulmuştu. O tarihten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılında bekçi alımı için duyuru yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Bu yıl için yapılacak açıklamalar merakla bekleniyor.

Halkı mal ve can güvenliğini korumak adına mahalle ve çarşılarda görev yapacak olan bekçilik için müjdeli haber İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu’nun açıklamalarına göre 2019 yılı için 10 bin bekçi alımı duyurusu 2019 Mart ayında yapılıyor.

10 BİN ADET MAHALLE VE ÇARŞI BEKÇİSİ ALINACAK

Resmi Gazete’de yayınlanan duyuruya göre; ‘’13 Kasım 2018 Tarihli ve 30594 Sayılı Resmî Gazete'de Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 22) ile 10 bin bekçi alımına dair kadro ihdası yapılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde bekçi alımına dair ilanı yayımlayacaktır.’’

ÖNCEKİ BEKÇİ ALIMLARINDAKİ ŞARTLAR

Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. 

Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Sözlü sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacaktır. İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli test şeklinde beş şıklı 100 soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda 100 puan üzerinden en az 50 puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.