Bakım ücretleri ne kadar oldu?
Sosyal Medya

HABERLER

Bakım ücretleri ne kadar oldu?

Evde Bakım ücretleri konusunda şubat ayının ilk günlerini geride bıraktığımız bu günlerde henüz bir hareketlilik yaşanmadı. Bu ay zamlanması beklenen Evde Bakım ücretlerinin ödenmesi bekleniyor.

Başkasının yardımı ve bakımı olmadan, gündelik hayatına devam etmesi mümkün olmayan, yeme, içme, tuvalet ve temizlik vs. ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen özürlülere veya engellilere bakanlara ödenen Evde Bakım ücretlerinin bu ay zamlanması bekleniyor.

Evde hastası olup da raporu bulunan kişilerce başvurulan Evde Bakım ücretleri, bakıcılar için merak konusu olmaya devam ediyor. Gerekli şartları yerine getiren kişilerce yapılan başvuru sonucu hasta bakıcılarına aylık olarak 1027 TL maaş ödeniyor. Başvurular kişilerin bulunduğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor.

GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Evde Bakım maaşı alabilmeniz için belirli şartlar gerekmektedir. Bu şartların başında evinizde yaşayan ve kendi bakımını yapamayan düşkün bir kimse olduğunu ispatlamanız gerekir. Bu kişinin engelli veya özürlü raporunu da alırsanız ilgili kurumca size Evde Bakım ücreti verilir. Bu ücretle evinizde bulunan bakımını yaptığınız kişinin bakım masraflarının karşılanması planlanır.

Resmi Gazete’ye göre; ‘’2022 sayılı yasadan 3 ayda bir alınan engelli maaşları için kişi başına 2018 yılı gelir oranı 483.64 TL olarak belirlenmiştir. 

Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'dir. 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL. 

Evde Bakım maaşı alabilmek için ‘’ağır özürlü sağlık kurulu raporu’’ alınması gerekmektedir. Engelli bir kişinin evde bakım parası karşılığı evde bakım hizmetini alabilmesi için üç şart gereklidir. Bunlardan birincisi; özürlünün ailesindeki kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 2/3’ünden az olmalıdır.

Eğer yeterince dikkat etmezseniz size bağlanan maaşın kesilme olasılığı olduğu gibi borçlanma durumu da söz konusudur.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.