İstatistik Mezunları Ne İş Yapar?
Sosyal Medya

REHBERLİK

İstatistik Mezunları Ne İş Yapar?

İstatistik Bölümü Nedir? İstatistik Mezunları Ne İş Yapar? İstatistik bölümü mezunları nerelerde çalışır, nerelerde iş imkanı bulabiliyor.

Teknoloji çağının en önmeli unsurlarından bir tanesi de depolanan anlamlı verilerdir. Genel anlamda bu tür çalışmalarda "Big data" ismi ortaya çıkar ki bu kavram aslında istatistiklere gebe bir kavramdır. Çünkü sağlıklı sonuçları elde etmek için, birilerinin bu hesaplamaları bizler için yapması ve sınıflandırması gerekir. İşte burada da istatistik bölümünün önemi ortaya çıkmış olur.
 

İstatistik Bölümü Nedir?
istatistik bölümü nedir?
İstatistik ; belirli bir alanda ya da konu da veri depolama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Matematiksel ve uygulamalı istatistik olmak üzere iki alana ayrılır.

Matematiksel istatistik sayısal bilgiyi elde etmek ve yorumlamak için istatiksel yollar geliştirmede matematiksel tekniklerden yararlanılır. Olasılık kuramı, deney düzeni, çeşitli analiz yontemleri geliştirme gibi alanlarda çalışır.

matematiksel ve uygulamalı istatistik nedir?

Uygulamalı istatistik, belli bir konu alanında verileri toplamak ve çözümlemek için istatiksel yöntemlerden yararlanır. Nüfus artışını ekonomis gelişmeyi, tarımsal ve endüstriyel ürünlerdeki artışı önceden tahmin etmek, uygulamalı istatistiğin alanına girer.

Uygulamalı istatistikçiler sosyal ve politik bilimler, top, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vs. Alanlarda sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve bunlara dayanarak geleceğe ait tahminlerin yapılması ile ilgili konularda çalışırlar. DİE, PTT, ve Tübitak gibi kuruluşlarda, sosyal ve politik bilimler, tıp, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler alanlarında hizmet veren sektörlerde çalışılabilir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.