Sakarya Üniversitesi’nden Türkçe Dili konferansı
Sosyal Medya

REHBERLİK

Sakarya Üniversitesi’nden Türkçe Dili konferansı

Sakarya Üniversitesi, dünya anadil gününün önemi üzerinde Türkçe dili ile alakalı konferans düzenledi. Konferansı Prof. Dr. Bilal Kemikli yaptı.

Dünya anadil günü çerçevesinde ‘’Yesevi’den Yunus’a Medeniyet ve Hakikat Dili Türkçe’’ konulu konferans düzenleyen Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) konuk olarak Prof. Dr. Bilal Kemikli’yi davet etti.

Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen konferansta Türkçe’nin önemiyle ilgili konular anlatıldı.

Türkçe hep küçük görüldü

 “Memleketimizde dil konusu problemli bir konudur. Çünkü uzun bir süre Türkçe’nin bilim dili olup olmayacağı tartışıldı. Türkçe’nin bir bilim dili olamayacağı söylendi. Bu çok ağır bir ifadedir. Yani bizden bilim adamı olmaz demektir. Uzunca bir dönem maalesef bu böyle devam etti ve son 200 yılda ciddi anlamda büyük mütefekkirlerimiz, bilim adamlarımız yetişmedi. Ama bütün bunlara rağmen Fuat Sezgin, Halit Macit gibi isimler yetişti”

 “İnsanı insan yapan dildir. Kullandığınız kelimelere size bir nitelik kazandırır. Tek tip insanlar olmak yerine, farklılıklarımız ile bir kişilik kazanırız. Sözü pişirmeden konuşursanız sıradan olursunuz. Dil, düşünceye hayat veren iksirdir. Dilimiz, dünyamızdır. Dünyamızı kullandığımız ifadeler ile geliştirelim. Bu toplumun buna ihtiyacı var.”

 “Tahammül etmeyi bize öğreten medeniyettir. Bütün bunlar dil varlığı ile ortaya çıkıyor. Yani dil olmazsa medeniyet de olmaz. Medeniyeti teknoloji ve sanayi olarak algılamamamız gerekir. Sürekli yenilenen bir şey medeniyet olamaz. Her dem yeni kalan şey medeniyettir. Sanat, şiir ve atasözü buna örnektir. Bu bakımdan dil ve medeniyet kavramları birbiri ile çok ilişkili kavramlardır. Çünkü ilk yaratılan varlık sözdür. Modern dünyaya en iyi cevap vermenin yolu ana dili bilmektir”

 “Ahmet Yesevi ana dilimizi olan Türkçeyi kullanarak en büyük inkılabı yapmıştır. Yunus da o Türkçeyi Anadolu Türkçesine çeviriyor. O yüzden Yunus’a, ‘Türkiye’nin Süt Dişi’ diyoruz. Yunus ile dost olmayan, bu millet ile dost olamaz. Bu toprağın ruhu bizim sanatımızdır. Ana dilimizi en iyi şekilde kullanmanın yollarını arayalım. Daima ümitli olun, aşk ile çalışın”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.