Türk üniversiteleri irtifa kaybediyor
Sosyal Medya

HABERLER

Türk üniversiteleri irtifa kaybediyor

ODTÜ bünyesinde 2009 tarihinde kurulan URAP Araştırma Laboratuvarının, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla her yıl yaptığı dünya genel sıralaması ve bilim alanı sıralamasında görülen tablo “Türk üniversiteleri irtifa kaybediyor” yorumlarına neden oldu.

Yapılan birçok araştırmalar ve sıralamalarda artık Türk üniversiteleri ilk sıralarda kendilerine yer bulamıyor.
 
URAP Araştırma Laboratuvarının, her yıl yaptığı dünya genel sıralaması ve bilim alanı sıralamasında bir zamanlar Avrupa'nın önde gelen kurumları arasında gösterilen Bursa Uludağ Üniversitesi 364 basamak geriledi. Rapora göre ilk 500 içinde hiçbir Türk üniversitesi bulunmuyor. 
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, yeni açıklanan 2018-2019 yılı raporunda, Uludağ Üniversitesi’nin hem dünya genel sıralamasında hem de tıp ve sağlık bilimleri alanında büyük bir gerileme içinde olduğunun görüldüğünü kaydetti.
 
Sarıbal, “Sadece Bursa'nın değil ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından olan Uludağ Üniversitesi'nde bilim için çanlar çalıyor. Uludağ'da adeta bilimsel kuraklık yaşanıyor. ODTÜ'nün bilimsel verilere dayanarak hazırladığı listeye göre Uludağ Üniversitesi büyük bir gerileme dönemine girdi. Dünya üniversitelerinin yarıştığı sıralamaya göre Uludağ Üniversitesi 7 yılda tam 364 basamak gerileyerek 1226'ncı sırada yer aldı. Bu hem Bursa için hem Uludağ Üniversitesi için üzücü olduğu kadar, ülkemiz adına da büyük bir kayıp. Çünkü sadece Uludağ Üniversitesi değil, diğer üniversitelerimiz de geriliyor. Aynı raporda ilk 500 içinde hiçbir üniversitemiz yer almıyor.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.