Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?
Sosyal Medya

İPUCU

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

Üniversitede öğrenciyseniz, sağlık sigortasından nasıl yararlanacaksınız? Eskiden üniversiteler kendi öğrencilerine sağlık imkanları tanırken yeni sistemde öğrencilerin sağlık giderleri nasıl olacak. öğrenciler böylece sigortalı da oluyor mu? İşte bütün soruların cevabı

Üniversitede okuyan çocukların belirli şartları sağlamaları halinde anne ya da babalarının sağlık güvencelerinden yararlanma hakları vardır. Çocuklar kaç yaşına kadar anne babasından yararlanır? Bu yazımızda üniversite okuyan öğrencilerin sağlıktan yararlanma şartları, 18 yaşını tamamlamış kız ve ya erkek çocukların sağlıktan yararlanma şartları konusunda bilgi bulabilirsiniz. 
 
Erkek üniversite öğrencisi ssk dan yararlanma süresi
 
Yüksek öğrenim görmesi halinde yani önlisans, lisans, yüksek lisans eğitimi görmesi koşulu ile 25 yaşını doldurmamış  öğrenci babanın sigortasından yararlanma ya da annenin sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
 
Üniversite öğrencisi babasının sigortasından ya da annesinin sigortasından yararlanabilmesi için anne ya da babalarının aktif sağlık provizyon kaydının bulunması gerekmektedir.
 
 
 
Üniversite Okuyan Erkek Çocukların Sağlıktan Faydalanabilmeleri İçin Ne Yapmaları Gerekir?
 
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SAĞLIK AKTİVASYON PROVİZYON İŞLEMLERİ
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Yüksek Öğretim Kurumu arasında yapılan protokol gereği, Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelere kaydolan erkek çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon sistemi otomatik olarak kayıt yapmaktadır.Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna ayrıca öğrenci belgesi ibraz etmeye gerek bulunmamaktadır.Fakat bu sistem  bazen üniversite kaydını otomatik görmediğinden kontrol amaçlı sorgulama yapılmasında da fayda bulunmaktadır.Aşağıdaki linkten sağlıktan faydalanıp faydalanmadığınızı sorgulayabilirsiniz
 
Memurların erkek çocukları kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır, sağlık sigortası kaç yaşına kadar devam eder?
 
 
 
İlk defa 01.10.2008 tarihinden sonra devlet memuru olanların erkek çocuklarının sağlıktan yararlanmaya devam edebilmeleri için okuma şartı aranır. Eğer çocuk lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar, üniversitede okuyorsa da 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ya da babasının sigortasından yararlanabilir. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce devlet memurluğuna atananların erkek çocukları okuma şartı aranmadan 25 yaşına kadar sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
 
Kız çocukları kaç yaşına kadar sigortadan yararlanılır?
 
Kız çocukları lisede okumaları halinde 20 yaşını tamamladığı süreye, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne ya da babasının aktif sosyal güvencesinden yararlanabilir. Eğer anne ya da babanın 01.10.2008 tarihinden önce sigorta başlangıçları var ise kız çocuğu okuma şartı aranmadan evleneceği tarihe kadar anne ya da babasının sağlık sigortasından yararlanır.
 
Üniversitede Okuyan Çocuklardan Anne ya da Babasının Güvencesi Olmayanlar Ne Yapmalı?
 
Ailesinin sosyal güvencesi olmayan üniversite öğrencilerinin sağlıktan faydalanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir.
 
Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek için üniversitede okuyan  öğrencinin ikamet yerindeki Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespiti başvurusunda bulunması gerekmektedir.Gelir tespiti başvurusunda bulunmayan ve üniversitede okuyan öğrenciye Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamında 60g seviyesinden tescil yapılmakta ve GSS borcu çıkarılmaktadır.
 
 
 
Üniversitede Okuduğu Dönemde Anne ve Babasının Güvencesi Olmasına Rağmen Genel Sağlık Sigortası Borcu Çıkan Öğrenci Ne Yapmalı?
 
Öğrenci Üniversitede okurken anne ya da babasının sağlık güvencesi olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Sistemi sağlık provizyon sisteminde boşluk bulunan dönemler için sistem Genel Sağlık Sigortası için resen tescil yapmaktadır.
 
Bu durumda olan kişilerin üniversite kayıt tarihi ile mezun olduysa bitiş tarihini gösteren bir yazı ve dilekçe ile bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması gerekmektedir.Bu şekilde başvuruda bulunan  öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi gerekmektedir.
 
Üniversiteden mezun olanlar için ssk kaç yaşına kadar geçerli ?
 
Üniversiteden mezun olan kız ya da erkek çocukları mezuniyetten sonra da sağlıktan yararlanma hakkına sahip. Buna göre liseden mezun olanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 20 yaşı geçmemek üzere 2 yıl süreyle, üniversiteden mezun olanlar da 25 yaşı geçmemek üzere mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile sağlıktan yararlanırlar.
 
Bu haktan yararlanacak öğrenci sigortası yaş sınırı yukarıda da belirttiğimiz üzere lisede okuyanlar için 20 yaş, üniversitede okuyanlar için 25 yaştır.
 
Üniversite okuyan öğrenciye sigorta yapılır mı?
 
Üniversitede okurken sigortalı olarak çalışmakta bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak burs ya da öğrenim kredisi almakta iseniz sigorta girişi yapılmadan önce ilgili Kurumlardan konu hakkında bilgi almakta fayda var.
 
Sigorta kaç yaşına kadar geçerli ?
 
Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer kişi okumuyorsa 18 yaş tamamlandığında sağlık güvencesi de bitmiş olacaktır. Anne/babasının sigorta girişi 01.10.2008 tarihinden önce olan kız çocukları için bir şart aranmadan evlenme tarihine kadar sağlıktan yararlanma hakkı varken maalesef erkekler için böyle bir hak yoktur.
 
Lisede okuyan öğrenci 20 yaşına kadar, üniversitede okuyan öğrenci ise 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanma hakkına sahiptir. Öğrencilerin sigortadan faydalanması için anne ve ya babanın da aktif güvencesi olmalı. Üniversitede okuyanlarda 25 yaş ssk dan yararlanmak için üst sınırdır.
 
 
 
Bilindiği gibi çocuklar anne ya da babalarının sigortasından yararlanmaktadır. Bu yararlanma durumu belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar ortadan kaybolduğunda sigortadan yararlanma hakkı da kendiliğinde ortadan kalkar ve çocukların bu noktadan sonra kendilerinin sigortalı olması gerekir.
 
Bu noktada üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır, sağlık hizmetlerinden yararlanmak için neler yapmalıdır, herkes için işlemler aynı mıdır, cinsiyete göre işlemler farklılık gösterir mi tarzındaki sorular sorulmaktadır. İnsanların bu noktada yeterince bilgi sahibi olmaması söz konusu soruların temel kaynağıdır.
 
 
 
Üniversite öğrencilerine tanınan sigorta hakkı, lise sonrası eğitimine devam etmeyen öğrencilerden daha farklıdır. Ön lisans, lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan çocuklar, anne ya da babalarının sigortalarından 25 yaşına kadar yararlanma hakkına sahiptir. Bu da eğitim süresince çocukların sağlık noktasında sıkıntı yaşamaması anlamına gelmektedir. Fakat bunun için çocukların anne ya da babasının mutlaka aktif bir sigortası olmalıdır. Aksi durumda olmayan sigortadan çocukların yararlanması mümkün olmayacaktır.
 
Erkek Çocuklarının Sigortadan Yararlanması İçin Yapması Gerekenler
Yazı İçindekiler [Gizle]
 
Erkek Çocuklarının Sigortadan Yararlanması İçin Yapması Gerekenler
Kız Çocuklarının Sigortadan Yararlanma Şartları
Ailelerinin Sosyal Güvencesi Olmayan Üniversite Öğrencilerinin İzlemesi Gereken Yol
Anne Babasının Sağlık Güvencesi Olmasına Rağmen GSS Borcu Çıkanlar Ne Yapmalı?
Öğrenciler İçin Yaş Sınırı Nedir?
Üniversite Öğrencileri Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?
Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır konusunda bilinmesi gereken en önemli husus, söz konusu uygulamaların erkek ve kız çocuklar için farklı olduğudur. Öğrencilerin normalde 18 yaşını geçtikten sonra ailelerinin sigortasından yararlanabilmesi için provizyon aktivitesi gerekir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu ile Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren üniversiteler arasında bir protokol yapılmış ve buna bağlı olarak aktivasyon işlemine gerek kalmamıştır. Aktivasyon otomatik olarak yapılmaktadır.
 
Benzer İçerik:  Ölüm Aylığı Yardım Şartları ve Gerekli Belgeler
Otomatik aktivasyon büyük kolaylık getirse de bazen sistemsel sorunlar olabilmektedir. Bundan dolayı e-devlet üzerinden sorgulama yapılarak bunun doğrulanması çok önemlidir. Böylece bir sağlık kuruluşundan hizmet alınırken sürprizle karşılaşılmaz.
 
 
 
Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır konusunda ailelerin ilk işe giriş tarihi ile de bir takım hususlar vardır. İlk defa 01.10.2008’den önce sigorta kaydı olan kişilerin çocukları hiçbir şart aranmadan 25 yaşına kadar sigortadan yararlanırken bu tarihten sonra işe girenlerin çocukları ise liseyi bitirmeleri durumunda 20 yaşına üniversite eğitimi almaları durumunda ise 25 yaşına kadar ailelerinin sigortalarından yararlanabilirler. Bu durum erkek çocukları için geçerlidir.
 
Kız Çocuklarının Sigortadan Yararlanma Şartları
Kız çocukları için de yukarıdaki prosedür geçerlidir. Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır sorusu kız çocukları için sorulursa yine işe girme tarihi dikkate alınmaktadır. 01.10.2008 tarihinden önce işe girenlerin kız çocukları, hiçbir şart aranmadan evlenene kadar anne ya da babalarının sigortalarından yararlanabilir. Fakat bu tarihten sonra işe girenlerin çocukları lise eğitimini tamamlamışsa 20 yaşına kadar üniversite eğitimi alıyorsa da 25 yaşına kadar ailelerinin sigortalarından yararlanabilirler.
 
Ailelerinin Sosyal Güvencesi Olmayan Üniversite Öğrencilerinin İzlemesi Gereken Yol
Ailelerinin sosyal güvencesi olmayan çocukların da sosyal güvencesi olmuyor. Böyle durumlarda izlenmesi gereken basit bir yol vardır ve öğrencilerin mutlaka bu yolu kullanması gerekmektedir. Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır sorusunun cevaplarından birisi de direkt olarak bu konuyla ilgilidir. Bilindiği gibi yapılan bir değişiklik ile sigortası olmayan kişiler, genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alındı. Dolayısıyla da sigortası olmayan kişilerin bu sigorta için başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapılmaz ise üst seviyeden bu kapsama kişiler alınıyor ve aylık 60 TL civarında bir ödeme yaparak sağlık haklarından yararlanıyor.
 
Benzer İçerik:  Bağkur Tescil Kaydı Sorgulama 5510 4B
 
 
Üniversite öğrencilerinin de bu sigortaya başvurması şarttır. Aksi takdirde aylık olarak bu miktarı ödemeleri gerekir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırılmalıdır. Öğrenci olunduğundan dolayı geliri olmayan çocuklara devlet tarafından ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilecektir.
 
Anne Babasının Sağlık Güvencesi Olmasına Rağmen GSS Borcu Çıkanlar Ne Yapmalı?
Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır konusundaki bir diğer husus ise GSS borcu ile ilgilidir. Bu sigorta otomatik olarak devreye girmekte ve bazen öğrenciler üniversite eğitimine başlayana kadar geçen süre için de borç çıkabilmektedir. Böyle bir durum yaşanılmaması için e-devlet üzerinden genel sağlık sigortası borcunun sorgulanması çok önemlidir.
 
Böyle bir durumda borç çıkan kişilerin üniversiteden kayıt ve mezuniyetlerinin tarihini gösteren bir belge alması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermesi gerekiyor. İncelenecek belge sonrasında kurum tarafından çıkarılan bu borçlar silinecektir. Böylece öğrenciler bu borcu ödemekten kurtulmuş olacaklardır.
 
Öğrenciler İçin Yaş Sınırı Nedir?
 
 
Yukarıda öğrencilerin kaç yaşına kadar ailelerinin sağlık sigortalarından yararlanabileceği belirtilmiştir. Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır sorusuna verilen o yanıtlar, üst sınırı ifade eder. Yani her üniversite okuyan kişi ailesinin sigortasından 25 yaşına kadar yararlanmaz.
 
Öğrenciler üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl daha ailelerinin sigortasından yararlanabilir. Buradaki üst sınır 25’tir. Lise için de benzer bir durum söz konusudur ve buradaki üst sınır ise 20’dir. Dolayısıyla da yaş konusu, kişilerin mezuniyet tarihi ile direkt olarak ilgilidir.
 
Üniversite Öğrencileri Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?
Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır diyen kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de üniversite öğrencilerinin bir işte çalışıp çalışamayacağı ile ilgilidir. Üniversitede eğitim gören öğrencilerin sigortalı bir işte çalışmaları herhangi bir sakınca oluşturmaz. Fakat alınan burs ve öğrenim kredisinin durumu ile ilgili kurumlardan bilgi alınması çok daha doğru olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.