Üniversitelerin de Karnesi Olacak
Sosyal Medya

HABERLER

Üniversitelerin de Karnesi Olacak

Bu yıldan başlayarak üniversitelerin başarı karneleri her yıl yayımlanacak, üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr.  Yekta Saraç, yaptığı açıklamada, Türk yükseköğretim sisteminde  öğrenci sayısının 8 milyona ulaştığını, üniversite sayısının da 206 olduğunu,  artık yükseköğretim sisteminin nicel olarak belli bir düzeye geldiğini ifade etti.

Buna göre, daha nitelikli bir eğitim için süreç odaklı denetleme mekanizmaları geliştirilecek.

Üniversiteler için yıllık karneler çıkarılacak ve her yıl çeşitli açılardan değerlendirmeler yapılarak sonuçlar kamuoyuna açıklanacak.

Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta, 42 göstergede olacak.

Her bir üniversitenin geçen bir yıl içindeki performansının değerlendirilmesi her yılın başında açıklanacak.

İzleme ve değerlendirme ana kriterleri olarak eğitim ve öğretim; araştırma geliştirme, proje ve yayın; uluslararasılaşma; bütçe ve finansman; topluma hizmet ve sorumluluk ana başlıklar olarak belirlendi.

Ana kriterlerin altında yer alan 42 alt gösterge arasında ise  mezunların KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlardaki başarıları, mezun olan doktora  öğrenci sayısı, teknokent projelerine katılan öğrenci sayısı, üniversitenin  doluluk oranı, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale  sayısı, sonuçlanan patent sayısı, YÖK, TÜBA, TÜBİTAK Bilim, Teşvik ve Sanat  Ödülleri sayısı, YÖK 100/2000 Projesi kapsamındaki öğrenci sayısı, üniversitenin  dünya veya bölgesel akademik başarı sırası, yabancı uyruklu öğrenci sayısı,  yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı sayısı, üniversite öğretim  elemanlarının aldığı uluslararası fonlara dayalı proje sayısı, Ar-Ge'ye harcanan  bütçenin toplam bütçeye oranı, endüstri ile ortak yürütülen proje sayısı, genel  bütçe dışında üniversiteye kazandırılan bağış ve fon miktarı, başta engelliler  olmak üzere sosyal sorumluluk projeleri, sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik  alanlarında varsa ödülleri gibi göstergeler bulunuyor.

Universitehaber.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.