Twitter eski büyüsünü kaybetti
Sosyal Medya

HABERLER

Twitter eski büyüsünü kaybetti

Twitter’ın oldukça yaygınlaşan “sahte banka reklamları”na neden müdahale etmediği merak konusu olmaya devam ediyor.

2006’da ABD’de kurulan Twitter, son dönemde büyüsünü kaybetmiş görünüyor.

Önceleri daha etkin şekilde kullanılabilen hasthag gündemlerinde son dönemde parayla sağlanan sıralamalar göze çarpıyor. Gündemin ilk sıralarında artık daha çok illegal bahis siteleri ya da alakasız konu başlıkları görünüyor.

Bunun yanı sıra Twitter artık dolandırıcılığa da son derece elverişli bir ortam haline gelmiş durumda.

Dolandırıcılar tarafından “sponsorlu” şekilde paylaşılan sahte banka görselleriyle kullanıcılar, verilen linklere tıklamaya yönlendiriliyor.

Daha çok hali hazırda hizmet veren banka logo ve görsellerinin kullanıldığı sahte paylaşımlarda, bankaların reklam yüzleri dâhi kullanıcıları ağa çekmek için görselleri süslüyor.

Yapılan paylaşımlarda kullanılan ifadeler de neredeyse tek bir elden çıkmışçasına ortak bir içeriğe sahip. “Linke tıklayın, kısa yoldan para kazanın” , “Linke tıklayarak bilgilerini girenlere, Mercedes, BMW kazanma fırsatı,” gibi. Sahte banka reklamlarına tıklayanlar, şifrelerinden hesap numaralarına birçok bilgiyi de dolandırıcılara elleriyle teslim etmiş oluyor.

Gelgelelim tüm bunların reklam ve “sponsorlu” bir şekilde yani Twitter’ın da onayıyla yapılması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Özellikle bu konuda canı yananlar ortak bir soru soruyor; “Twitter neden dolandırıcılığa müdahale etmiyor?”

Konuya ilişkin BDDK’nın hazırladığı çalışma neticesinde önlem alınması bekleniyor. BDDK’nın hazırladığı çalışmaya göre sosyal medya platformları sahte reklamlara karşı harekete geçmezse bankalar söz konusu sitelere gerçek reklam vermeyi kesecek.

Ancak önlem aşamasının hızlandırılmaması durumunda dolandırıcılar daha çok can yakacağa benziyor.

Universitehaber.com

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.