Akika Kurbanı nedir?
Sosyal Medya

İPUCU

Akika Kurbanı nedir?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala en çok araştırılan konulardan biri de akika kurbanı oldu.

Kurban Bayramı’nda kesilen uhdiyye kurbanının haricinde başka vakit ve vesilelerle kesilen; şükür, adak, akika adı verilen kurbanlar da vardır. Peki, akika kurbanı nedir? İşte, Diyanet’in akika kurban ilgili açıklamaları…

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka, 1), bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21)

Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır (İbn Rüşd, Bidâye, I, 463-464).

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.