Üniversiteliler İçin Erasmus Rehberi
Sosyal Medya

REHBERLİK

Üniversiteliler İçin Erasmus Rehberi

Her üniversitelinin hayalidir yurtdışına çıkıp farklı ülkeler görebilmek… Özellikle Avrupa her zaman çekici gelir üniversitelilere. Erasmus ile yurtdışı seyahati artık hayal değil. Peki Erasmus nedir? Nasıl yapılır?

ERASMUS İLE AVRUPA'DA EĞİTİM

Avrupa Birliği, Erasmus programı ile Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişim ve etkileşimi desteklemeyi amaçlamaktadır. Kendi üniversitelerinde ilk yılını tamamlayan öğrenciler, Erasmus programına kayıt olarak 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerde yabancı bir üniversitede uluslararası deneyim elde etme şansına sahiptirler. Erasmus ile öğrenciler; akademik becerilerini geliştirmenin yanı sıra iş hayatına yönelik profesyonel donanım edinirken, dil bilgilerini ilerletme ve farklı kültürleri deneyimleme şansına erişiyor. Erasmus daha çok bir kültür etkileşimi görevi görür, kapsamlı bir dil gelişimi için  daha mantıklıdır.

ERASMUS'LA HANGİ ÜLKELERE GİDEBİLİRİM?

Erasmus programına; Avrupa Birliği Üyesi olan 30 ülke ve bu ülkelere ek olarak Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn katılım gösteriyor. Erasmus sayesinde öğrenciler kolaylıkla üniversite değişimi yapabiliyor, eğitimlerine kendi karar verdikleri Avrupa üniversitelerinde devam edebiliyorlar.

Erasmus'la gidilebilecek ülkelerin listesi şu şekilde: Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn. Koşullu olarak Eramus programına katılan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya.

ERASMUS'A NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Erasmus ile eğitimde başarılı olmak için dil becerileri önemli bir önkoşul görevi görüyör. Buna ek olarak; başvuru için gerekli tüm belgelerin hazırlanmış olması şarttır. Erasmus rehberimizin diğer sayfalarında nasıl Erasmus bursu alabileceğiniz, Erasmus koşulları, gerekli belge ve dökümanlar gibi bilgilerin yanı sıra Erasmus'a alternatif olabilecek yurtdışı staj ve dil kursları rogramlarını bulacaksınız.

NASIL ERASMUS BURSU ALABİLİRİM?

Erasmus hibesi yalnızca Avrupa Birliği vatandaşları olan öğrencilere ve Türkiye, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşlarına verilir. Erasmus hibesi almak için şu koşullar/şartlar yerine getirilmelidir:

  • Halihazırda üniversite okuyor olmak
  • Üniversitenin en az ilk yılını tamamlamış olmak
  • Gidilecek üniversitenin öğrenim dilini yeterince biliyor olmak
  • Daha önce Erasmus'a katılmamış olmak
  • Benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış olmak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.