Hadi ipucu sorusu 8 Kasım: Nil Nehri hangi kıtadadır?
Sosyal Medya

HABERLER

Hadi ipucu sorusu 8 Kasım: Nil Nehri hangi kıtadadır?

Nil Nehri’nin bulunduğu kıta 8 Kasım 2018 tarihli Hadi yarışmasının ipucu sorusu olarak yarışmacılara yöneltildi. Her gün farklı alanlarda sorulan sorular ile yarışmacılara para kazanma imkanı sunan yarışma programında bu kez ipucu sorusu coğrafi bilgileri test etti. Peki, 8 Kasım 2018 tarihli sorunun yanıtı ne ve Nil Nehri hangi kıtada yer alıyor?

Nil Nehri’nin yer aldığı kıta Hadi yarışmasının meraklıları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bugün 12:30’da gerçekleştirilecek olan yarışmada ipucu sorusunun yanıtı Afrika Kıtası olarak duyuruldu. İşte Nil Nehri ile ilgili detaylar…

NİL NEHRİ HANGİ KITADADIR?

Nil nehri, Dünyanın en uzun nehridir (6.650 km). Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nehrin en uzaktaki kaynağı Burundi'deki Doğu Afrika Göller Bölgesi'ndeki Kagera Nehri olarak doğar ve Tanzanya, Ruanda ve Uganda sınırlarını oluşturarak Victoria Gölü'ne katılır.

Asıl Nil nehri bu gölden Victoria Nili olarak çıkar. Kyoga ve Albert Göllerinden geçtikten sonra Albert Nili olarak yoluna devam eder. Nimule'de Sudan'a giren nehrin ana kolu, Melekal yakınında Bahrü'l Gazal ve Sobat Nehirleriyle birleştikleri yere kadar Bahrü'l Cebel, Mavi Nil Nehri ile birleştiği yere kadar da Beyaz Nil Nehri olarak anılır. Mavi Nil Etiyopya'nın orta kesiminde doğar ve Beyaz Nil'e Hartum yakınlarında doğu kıyısından katılır. Mısır'daki taşkınlara yol açan suyu ve bereketli çamuru Mavi Nil getirir. Asıl Nil son büyük kolu olan Atbera nehrini Hartum'un kuzeydoğusunda ve doğu kıyısından alır. Daha sonra kuzeybatıya doğru geniş bir S çizer. Bu arada üç çağlayanı aşarak "Nasır Gölüne" katılır. Bu gölü oluşturan Assuan Barajı'nın aşağısında Mısır içlerinde kuzeye doğru akar ve Kahire yakınlarında "Nil Deltası"nı olusturur ve İskenderiye ile Dimyat'tan Akdeniz'e dökülür. Denize dökülen yer olan ağız kısmı yaklaşık olarak 300 km uzunluğundadır.

Mısır'da Nil Nehri'nin sulama amacıyla kullanılması çok eski bir geçmişe dayanır. 19. yüzyılda baraj ve kanalların yapımı ile daha geniş bir alanda ve sürekli sulama olanağı sağlanmıştır. Nil nehri üzerinde bulunan Assuan Barajı hem sulama, hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati bir önem taşımaktadır. Nil nehri tarih boyunca ve günümüzde taşımacılıkta da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.