Akademisyen ve Personel Var Öğrenci Yok
Sosyal Medya

ÜNİVERSİTELER

Akademisyen ve Personel Var Öğrenci Yok

Ege ve Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde akademisyen ve personel olduğu halde öğrenci alımı yapılmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı..İşte detaylarıyla iki üniversitenin hali...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 9 fakülte ve yüksek okulda öğretim görevlisi ve personel olduğu halde öğrenci alımı yapılmadığı tespit edildi. Ege Üniversitesi’nde ise personel kadrolarının çalıştığı bir yüksekokulda tek öğrenci olduğu, fakültede ise hiç öğrenci bulunmadığı belirlendi
 
Sayıştay denetçilerinin Ege Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 2017 yılı için yaptıkları denetimlerde skandal bir tablo ortaya çıkarıldı. Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 9 fakülte ve yüksek okulda öğretim görevlisi ve personel olduğu halde hala öğrenci olmadığı tespit edildi.
Ege Üniversitesi'nde de bir fakülte ve bir yüksek okulda yine personel çalışmasına rağmen yüksekokulda 1, fakültede ise hiç öğrenci olmadığı belirlendi. Ege Üniversitesi'nde öğrencisi olmayan bu fakülte ve yüksek okul için bütçeden yüklü harcamalar yapılması dikkat çekerken söz konusu fakülteye 2017'de yeni dekan ataması da yapıldığı görüldü. Öğrencisi olmamasına rağmen 2 üniversitedeki 11 fakülte ve yüksek okul için her yıl yüzbinlerce lira masraf yapılması tepki çekti.
 
MEVZUATA UYGUN DEĞİL
 
Ege Üniversitesi'ndeki denetimlerde, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Ödemiş Sağlık Yüksek Okulu'nun mevzuata uygun çalıştırılamadığı tespit edildi.
Fakültenin kurulduğu 2012'den bu yana hiç öğrencisinin bulunmadığı, Ödemiş Sağlık Yüksek Okulu'nun ise 2016-2017 öğretim yılında 4, 2017-2018 öğretim yılında ise 1 öğrencisinin bulunduğu anlaşıldı. Öğrencisiz fakültede 2016-2017 yılında 102 bin 14 TL bütçeden harcama yapıldığı ortaya çıktı.
 
225 BİN TL HARCANDI

Ödemiş Sağlık Yüksekokulu'nda ise sadece Hemşirelik Bölümü olduğu, 2012'de Yükseköğretim Kararı ile EÜ Hemşirelik Fakültesi ile birleştirildiğinden bu bölümün artık öğrenci almadığına dikkat çekildi. Yüksek Okul'da 2017-2018 öğretim yılında sadece 1 öğrencinin öğrenim gördüğü, onun da fiilen Bornova'daki Hemşirelik Fakültesi'ne gittiği kaydedildi. Fiilen hiç öğrencisi bulunmayan yüksekokulda 5 idari personelin görev yaptığına dikkat çekilirken Eylül 2017 sonuna kadar personel ve binanın cari giderleri kapsamında bütçeden 225 bin TL tutarında harcama yapıldığı belirlendi. Sayıştay raporunda, "Fiilen atıl durumdaki yüksekokulun kapatılmaması ve cari giderlerinin ödenmesine devam edilmesinin, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmamasına ve kamu zararına yol açtığı değerlendirilmiştir" denildi.

YENİ DEKAN BİLE ATADILAR

Üniversite ise Sayıştay'a verdiği cevapta MYO'ya akademik kadro bulunmadığı için öğrenci alımının yapılamadığı, önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğrenci alımı yapılabilmesi için gerekli olan 3 öğretim üyesi kadrosu talebinde bulunulduğu, ayrıca yeni bölümlerin açılabilmesi için de gerekli ön çalışmaların yapıldığı belirtildi. Ayrıca, Güzel Sanatlar Fakültesinin ise Aralık 2017'de yeni dekan ataması yapıldığı, fakültenin idari birimlerinin yapılanması kapsamında 2016 tarihinde fakülte sekreteri kadrosuna atama yapıldığı ifade edildi.
 
 

PERSONELİN MAAŞI BÜTÇEDEN

Sayıştay denetçileri, Muğla'daki denetimde Diş Hekimliği Fakültesi, Seydikemer Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Kavaklıdere Meslek Yüksekokulu, Köyceğiz Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, Muğla Turizm Meslek Yüksekokulu, İlahiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Milas Veterinerlik Fakültesi, Fethiye Ziraat fakültelerinin mevzuat gereğince kurulmasına ve gerekli görevlendirmelerin yapılmasına rağmen öğrencisinin olmadığı ve henüz eğitim faaliyetlerine başlayamadığını tespit etti.

Denetçiler raporda, "Öğrencisi bulunmayan bu eğitim birimlerinde öğretim üyesi ve idari personel istihdam edildiği ve maaşların bütçeden ödendiği görülmüştür. İhtiyaçlar gözetilmeden, koşullar oluşturulmadan açılan fakülte ve yüksekokulların durumunun gözden geçirilmesi uygun olacaktır" ifadesi kullandı. Sayıştay raporunda, üniversitenin ve bağlı birimlerinin öğretim kapasitesinin rasyonel şekilde kullanılmasında ve yayım faaliyetlerinin devlet kalkınma planı doğrultusunda yürütülmesinde rektörlerin birinci derecede yetkili olduğuna dikkat çekildi.

FİZİKİ ALTYAPI EKSİK

Üniversite Sayıştay'a cevabında bu fakülte ve yüksek okullarda öncelikle akademik ve fiziki altyapılarının tamamlanma çalışmaları devam etmekte olduğu için öğrenci alımına başlanmadığını kaydetti. Üniversite yönetimi, "2018- 2019 Eğitim-Öğretim Yılı için Mimarlık Fakültesi, Milas Veteriner Fakültesi, Seydikemer Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Köyceğiz Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu ile Kavaklıdere Şehit Mustafa Alper Yüksekokulumuza öğrenci alınması Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na teklif edilmiş ve uygun görülmesi halinde eğitime başlanabilecektir" bilgisini verdi. Bu 5 fakülte ve yüksek okul için yapılan başvuruyu YÖK kabul etti ve bu öğrenim yılı için öğrenci alımı başladı. Diğer öğrencisiz okulların ise aynı şekilde faaliyet gösterdiği öğrenildi.

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.