Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? 2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?
Sosyal Medya

REHBERLİK

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? 2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? 2019 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Ekonomik güçlük çeken bazı ailelerinin çocuklarının eğitimleri için maddi yetersizlik çekmeleri neticesinde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile şartlı nakit yardımı yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı da denilen bu para çocuğun okul ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır. Bu yardım sayesinde maddi olanakları yetersiz olan öğrenci temel eğitim giderlerini temin etmek için zorluk geçmemektedir. Yanı sıra ortama uyum sağlayarak dışlanma gibi risklerin de önüne geçilmektedir.
 
Şartlı eğitim yardımı okulun başladığı zamandan itibaren üniversite hayatının başlangıcına kadar devam etmektedir. Şartların değişmesi ile yardım yapılan kişinin ihtiyacının kalmadığı belirlendiğinde farklı kişilere verilmesi amacı ile yardım kesilmektedir. Peki 2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar? ve şartlı eğitim yardımı başvuru koşulları nelerdir?
 
2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru ve Şartları Nelerdir?
Dar gelirli olarak tabir edilen ailelerin şartlı eğitim yardımından yararlanmaları istenilen çocukları için temel eğitim giderlerinde aksaklıklara sebebiyet verilmeden öğrencilerin 3294 sayılı kanunu gereği yardım almaları ön görülmektedir. Her yıl bu yardımı almak için başvurular yapılmaktadır. Bu yardım çocuğun annesi ya da babasına yapılmaktadır. Şartlı eğitim ödeneğinden yararlanmak isteyen kişiler mevcut koşulları yerine getirmek zorundadırlar. Şartlı eğitim koşullarını sağlayan çocukların üniversite hayatına başlayana kadar ödenekten yararlanmaları da mümkün olmaktadır. 2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar?sorusu güncel bilgiler ışında belirtilmektedir.
 
 
 
Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? 2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?
Daha öncede belirtildiği gibi şartlı eğitim yardımı okul çağına yeni başlayan ve maddi yardıma ihtiyacı olan öğrencilere verilmektedir. Ancak bu destek aile araştırmasının yapılmasının ardından yeterli gelire sahip olmadığı anlaşıldığında ödenmektedir. 2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar?Ne gibi ihtiyaçlar için verilmektedir? İhtiyaçlara bakılacak olursa:
 
Materyal yardımı,
Giyecek, kıyafet yardımı,
Kırtasiye ihtiyaçları gibi gereksinimlerin karşılanması için verilmektedir.
Şartlı Eğitim Yardımının Çeşitleri Nelerdir?2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?
2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar?sorusundan ziyade ne tür yardımların yapıldığı da bilinmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Bu yardımları sıralamak gerekirse:
 
Sponsorlu Bağlantılar
 
 
 
Öğle Yemeği Yardımı,
Ücretsiz Kitap Yardımı,
Öğrenci barınma yardımı,
Engelli öğrencilerin ulaşımını sağlama yardımı,
Belediye para yardımı,
Gıda yardımı,
Maaş Yardımları
Karşılıksız yardım parası şeklinde sıralanabilmektedir.
Öğle yemeği yardımlarında belediyeler öğrencilerin beslenmesine destek amaçlı olarak gıda yardımı yapmaktadır. Bu yardımlar İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Yardım destekçi kuruluşu ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Ücretsiz kitap yardımı da çocukların okuma ve yazmalarını geliştirmeleri için boş zamanlarında yeni bilgiler öğrenmelerini hedeflemektedir. Bu sistem sayesinde okuma ve yama seviyesinde gelişmelerin oluşacağı düşünülmektedir.
 
Öğrencilere barınma ve taşıma gibi yardımlarda ise; ailesinin yanında kalmayan ve okuyan öğrenciler için yatılı kalabilecekleri yurtlar ayarlayan ve yemek yiyebilecekleri yemekhaneleri olan devletin desteklediği “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerin de işbirliği içinde olduğu sistem olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda engelli öğrencilerin de okullarına ulaşımlarını sağlayan sistem ile okula gidip gelirken ücretsiz servisten yararlanmaları mümkün olmaktadır. 2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar? sorusunun yanında belirtilen tüm bu yardımlar da ihtiyaçları karşılamaya yönelik yapıldığı için oldukça önemlidir.
 
2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar? sorusunu tablo ile ifade etmek gerekirse:
 
İlköğretime devam eden erkek öğrenci için Aylık 35
Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için Aylık 50
İlköğretime devam eden kız öğrenci için Aylık 45
Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için Aylık 60
2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar? sorusunun cevabı yukarıdaki tabloda da belirtilmektedir. Şartlı sağlık yardımı ilköğretim çağındaki erkekler için ayrıyken kızlar için ayrı olarak ödenmektedir. Ortaöğretimde de erkek öğrenci ve kız öğrencilerin ödenekleri farklılıklar göstermektedir.
 
2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? Başvuru Sırasında Gereken Evraklar Nelerdir?
2018 şartlı eğitim başvuruları okul döneminin dışında herhangi zamanda da yapılabilmektedir. Şartlı eğitim yardım ödeneği için gereken başvuru evrakları:
 
Çocuğun üstüne kayıtlı olduğu annenin;
Kimlik ve Fotokopisi,
Pasaportu veya ehliyetidir.
Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilebilir?2018 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?
Öğrencinin 2 ayda arka arkaya 4 günden fazla devamsızlık yapması,
Mezuniyet veya okuldan atılması,
Anne ya da babanın SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na bağlı işe girmesi,
Ekonomik durumun düzelmesi,
Hak sahibinin ya da ebeveyninin vefatı,
ŞESY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırı davranışlar olursa ödemelerde kesilmeler meydana gelmektedir. Tüm bu bilgiler 2018 şartlı eğitim yardımı ne kadar? sorusunu aydınlatan başlıkları belirtmektedir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.