Genetik tasarımlı ilk bebekler Çin’de doğdu
Sosyal Medya

HABERLER

Genetik tasarımlı ilk bebekler Çin’de doğdu

Dünya şokta. Çinli bilim adamlarının geldiği evre herkesi korkutuyor. Artık dünyaya gelmeden önce bebeklerin genetikleriyle oynayarak onlara tasarım yapmaya başladılar..

 

Dünyada, genetik tasarımlı ilk bebeklerin Çin'de doğduğu ileri sürüldü.

The Associated Press (AP), Çinli araştırmacı He Jiankui’nın, tüp bebek tedavisi yöntemi kullanarak, dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA'larını farklı bir yöntemle değiştirdiğini duyurdu.

ABD’deki çalışmalarının ardından ülkesine dönen ve iki laboratuvar kuran Çinli araştırmacı, AIDS'e yol açan HIV virüsü ile mücadele kapsamında bu çalışmaları sürdürüyordu.

Araştırmacının HIV virüsü taşıyan erkeklerden alınan spermleri, HIV virüsü taşımayan kadınların embriyolarının genetiğini değiştirerek döllediği ve bu sırada HIV virüsünün hücreye girmesine izin veren bir protein oluşturan CCR5 genini devre dışı bırakmayı başardığı açıklandı.

Bilim dünyası habere tepkili

Bu habere, bilim dünyasından, insan üzerinden yapılan bir deney olduğu ve gelecek nesillere zarar vereceği gerekçesiyle çok sayıda tepki geldi.

 

Genetik tasarım, dünyanın bir çok ülkesinde DNA’da yapılacak değişikliklerin gelecek nesillere aktarılabileceği ve diğer genlere zarar verilebileceği endişesiyle yasak.

Bununla birlikte HIV virüsünün toplum sağlığı için yarattığı tehdide dikkati çeken bazı uzmanlar ise bu buluşun,sağlık için yararlı bir gelişme olduğu konusunda hem fikir.

Avrupa'da insan genleri ile deneyler yasak

Avrupa ülkelerinde, Avrupa Konseyi bünyesinde geçtiğimiz yıllarda hazırlanan bir sözleşmeyle insan genleriyle oynanması yasaklanmıştı Bu sözleşmede sadece genetik hastalıkların tedavisi için yapılacak çalışmak yeşil ışık yakılmıştı. Çin’de de insan klonlamak yasak, ancak genetik bu tür araştırmalar serbest.

Çinli araştırmacının, bu buluşu henüz bilimsel bir dergide yayınlanmadığı ve ne tür yöntemleri kullandığı belli olmadığı için bilim dünyası bu gelişmeye hayli temkinli yaklaşıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.