Üniversitede Kime İnek Denir?
Sosyal Medya

EĞLENCE

Üniversitede Kime İnek Denir?

Üniversite öğrencilerini anlamak neredeyse imkansız bir hal aldı. Öğrenciler yıllardır ders çalışan arkadaşlarına hayvan türleriyle hitap ediyor. Öğrenciler ders çalışanlara inek derken, ders çalışmayanlara ise mongol diyor... Ancak bizde gerçekten inek, buzağı, düvenin ne olduğunu merak ettik..İşte detaylar..

Büyükbaş hayvanlar yaş ve cinslerine göre isimlendiriliyor. Peki, hangi hayvanlara buzağı, dana, düve, tosun, inek, boğa ve öküz deniliyor? İşte cevabı…

 

BÜYÜKBAŞTA HANGİ HAYVAN NASIL TANIMLANIYOR?

1 / 3

Buzağı: 0 – 6 aylık inek yavrusuna deniliyor. Erkek ya da dişi olabilir. 

Dana: 6 – 15 aylık inek yavrusuna deniliyor. Erkek dana veya dişi dana olabilir. 

Düve: Doğum yapmamış dişi inek yavrusuna deniliyor. 

Tosun:15 aylık – 2 yaş arası erkek inek yavrusuna tosun deniliyor. 

İnek: 2 yaş ve üzeri dişi sığırlara deniliyor.

Boğa: 2 yaş ve üzeri erkek sığırlara deniliyor. 

Öküz: Kısırlaştırılmış boğalara deniliyor. 

KIRMIZI ET ALIRKEN BU İSİMLERLE SATILIYOR

2 / 3

Kırmızı et alımında yapılan sınıflandırma ise bu kadar detaylı olmuyor. Burada da düve, dana ve sığır terimleri karşımıza çıkıyor. Doğum yapmamış dişiden elde edilen ete düve eti, erkek hayvana dana eti, doğum yapmış dişiden elde edilen ete ise sığır eti deniliyor.

HANGİ HAYVANIN ETİ LEZZETLİ?

3 / 3

Bu konuda uzmanların verdiği bilgilere göre, etin sulu olması. Burada da hayvan yaşlandıkça etin içindeki su oranının azaldığına dikkat çekiliyor. Bundan dolayı 15 aylık bir hayvanın etinin sululuk oranı ortalama yüzde 75’lerdeyken, hayvan yaşlandıkça etin içindeki su oranının yüzde 55’lere kadar düştüğüne işaret ediliyor. Dolayısı ile hayvan ne kadar gençse eti de o kadar lezzetli oluyor. 

Etin lezzeti konusunda hayvanın cinsiyeti de ön plana çıkıyor. Dişinin doğum yapmış olması etin kalitesini düşürürken, doğum yapmamış dişinin eti aynı yaştaki erkek dananın etinden daha lezzetli olduğu belirtiliyor. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.