Hayallerinle Üniversiteli Olabilirsin
Sosyal Medya

BURSLAR

Hayallerinle Üniversiteli Olabilirsin

Bahçeşehir Üniversitesi'nin üniversite adayları için ön hazırlık aşaması olarak nitelendirdiği ApplyBAU için başvurular başladı. Üniversite öğrencisi adayları bu programa başvurarak, YKS sınavı öncesi üniversiteye kabul belgesi alabiliyor. İşte uygulama ile ilgili tüm detaylar...

ApplyBAU Nedir?

ApplyBAU, 2013 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modelidir.

Öğrencilerin müfredat bazlı başarılarını ölçen sınav sistemi yerine kişisel becerileri, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi, "Admission / Başvuru – Kabul" modelinin uygulanmasını sağlamıştır.

Üniversite adayları, merkezi sınav sistemi ile bir üniversiteye yerleştirilmeden önce ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri,proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir. Öğrenci başvuruda bulunurken hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini de belirtir. Değerlendirme sonucunda öğrencinin akademik başarısından bağımsız olarak hangi alanda ve bölümde eğitim alması gerektiği kendisine "kabul belgesi" ile bildirilir. Bu işlem sırasında komisyon öğrencilere mülakat yapma hakkına da sahiptir. Böylece öğrenciler farklılıkları ve kişisel özelliklerine göre eğitim alma şansı yakalamış olurlar.

 
 
 

APPLYBAU //
NASIL BAŞVURU YAPILIR?

ApplyBAU, üniversite adaylarının, ÖSYS ile bir üniversiteye yerleştirilmelerinden önce, yetenekleri, ilgi alanları, becerileri ve projeleri ile istedikleri bölüme başvuru yapabildikleri bir üniversite başvuru-kabulsistemidir.

01başvuru yap!
“Başvuru Yap!” sayfasına tıkla ve açılan ekrandan Yeni Kullanıcı Girişi ile kayıt oluştur. Senden istenilen bilgileri eksiksiz doldur ve ardından kayıt olduğun e-posta adresine gelen aktivasyon linkine tıkla.
02giriş yap!
Aktivasyon linkine tıkladığın anda başvuru formuna yönlendirileceksin. Bundan sonraki aşamada ise Giriş Yap! ekranından istediğin zaman başvurunu görüntüleyebilirsin.
03kendinden bahset!
Biliyoruz ki ilk defa bir üniversiteye “Başvuru-Kabul” modeli ile başvuruyorsun. Seni sınırlandırmak için değil, doğru yönlendirebilmek amacıyla aşağıdaki başlıkları hazırladık.

a. Kendini Anlatmak için Öncelikle Yapman Gereken, Kim Olduğundan Bahsetmek.
• İlgi alanlarından bahsedebilirsin.
• Spor, sanat vb. alanlarda çalışmaların varsa bunları anlatabilirsin.
• Kendini geliştirdiğin ya da geliştirmeyi düşündüğün alanlardan bahsedebilirsin.
• Herhangi bir dalda katıldığın yarışmalar, etkinlikler ya da aldığın ödüller varsa bunlara değinebilirsin.
• Sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiğin çalışmalarından mutlaka bahsetmelisin.

b. Projelerini Anlat!
Eğitim hayatının ilk gününden bu yana gerçekleştirdiğin ve içinde yer aldığın projelerin var ise aşağıdaki başlıklara dikkat ederek kapsamlı olarak anlatmanı istiyoruz.
• Projeye nasıl başladın?
• Neden bu projeyi seçtin?
• Projenin ana teması nedir?
• Geliştirdiğin aşamalar nelerdir?
• Herhangi bir yarışma ya da etkinlikte projeni sundun mu?

c. Projen Yoksa, Hayallerini ve Fikirlerini Anlat!
İçinde yer aldığın bir projen yoksa senden fikirlerini, hayallerini ve hedeflerini anlatmanı bekliyoruz.
• Seçmek istediğin bölümde ileriye dönük olarak hangi çalışmaları yapmayı planlıyorsun?
• Nasıl bir üniversite hayatı ve iş hayatı hedefliyorsun?
• Geleceğe yönelik proje fikirlerin ve hayallerin neler? Bunlardan bahsedebilirsin.
04önce başvuru taslağını hazırla!
Sana küçük bir tavsiye; başvurunu önce form dışında bir word dosyasında çalışabilir, link ekleyebilirsin, bu alanlar sana yardımcı olacaktır.

Dikkat Etmen Gerekenler:
Projelerinle ilgili anlatmak istediğin kapsamlı bilgileri Dosya Yüklemealanından pdf, link, png formatlarında yükleyebilirsin.
05son adım...
Başvurunu aynı gün içinde sonlandırmak zorunda değilsin. Düzenlemelerin otomatik olarak kayıt olacaktır.
Hazır olduğundan emin olduğunda son sayfada yer alan “Başvuruyu Tamamla” butonu ile değerlendirmeye gönderebilirsin.
06sonucumu nasıl öğreneceğim?
Adaylara burslu kabul sonuçları, başvuru yaptıkları sistem üzerinden dijital kabul mektuplarıyla ve posta adreslerine gönderilen kabul mektuplarıyla ilan edilir. 

Sonuç açıklama tarihleri ise ApplyBAU resmi web sayfasında (applybau.com) ve adaylara gönderilen e-postalarla duyurulur.

 

U N U T M A !

ApplyBAU Kabul Mektubu almaya hak kazandıktan sonra kayıt yaptırabilmek için ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile ilgili bölüme “burssuz” kontenjandan yerleştirilmen gerekiyor!

 
 
APPLYBAU İLE BAU'LU OLAN ÖĞRENCİLER

ApplyBAU 2018 - 2019

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 6. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!


 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.