|   | 
 • Doktora Sonrası Araştırma Nedir ?


  Doktora Sonrası Araştırma Nedir ?

  Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun İle Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun“, 26/02/2016 tarih ve 29636 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Söz konusu kanunun 3 üncü maddesi ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun tanımlar başlıklı 3 üncü maddesine (y) fıkrası olarak “Doktora Sonrası Araştırma” kavramı eklenmiştir.

  Kanunda “Doktora Sonrası Araştırma” ise şöyle tanımlanmıştır : “Doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık veya sanatta yeterlik eğitimi sonrasındaki yedi yıl içerisinde bir yükseköğretim kurumunda azami üç yıl süre ile gerçekleştirilen araştırma yoluyla deneyim kazanımıdır. 

  Bilindiği gibi, TÜBİTAK tarafından “2219 Yurtdışı Doktora Sonrası Burs Programı” ile Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında doktorasını ya da Tıbbi Bilimlerde doktora veya uzmanlığını almış ve yurt dışında araştırmalar yapacak olan bilim insanları desteklenmektedir. Ancak bu burs programı en fazla 1 yıl süre ile destek vermektedir.

  Ayrıca, YÖK tarafından verilen “Doktora Sonrası Araştırma Desteği Bursu” da 13/05/2014 tarihli YÖK Yürütme Kurulu ile durdurulmuştur.

  Bu kapsamda,  Doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık veya sanatta yeterlik eğitimi sonrasındaki yedi yıl içerisinde bir yükseköğretim kurumunda (yurtiçi/yurtdışı ayrımı yok) azami üç yıl süre ile gerçekleştirilecek “Doktora Sonrası Araştırma” kavramının yasal olarak nasıl uygulanacağı, kimlerin başvurabileceği, hangi kurumun nasıl destek vereceği, bu öğretim elemanlarının görevli mi izinli mi olacaklarına ilişkin “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun İle Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun“da bir düzenleme yapılmamıştır.

  Bu konu ile ilgili yakın zamanda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının açıklama yaparak öğretim elemanlarını bilgilendirmesinde yarar olacağını değerlendiriyoruz.

   
  akademikadro.net


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.