|   | 
 • E-Devlet Ne Zaman Emekli Olabilirim


  E-Devlet Ne Zaman Emekli Olabilirim

  Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Emeklilik her sigortalı çalışanın heyecanla beklediği bir dönemdir. Emekli olabilmek için sigortalı çalışanlar yıllar boyunca çalışırlar çabalarlar ki emeklilik şartlarını sağlayabilesinler. iki tane emeklilik şartı bulunmaktadır. Birinci gerekli gün sayısınca prim miktarını ödemek diğeri ise gereken minimum yaşı tamamlamış olmak. Ödenen bu primler ise birikerek onlara çalışamayacakları yaşa ulaştıklarında düzenli bir aylık gelir olarak emeklilik maaşı adı altında sigortalı çalışanlara geri dönecektir. Ancak emeklilik şartları dönem dönem değişikliğe maruz kalmıştır. Bu değişiklikler sebebiyle emeklilik şartlarında hizmete başlama tarihine göre değişiklikler görülmektedir.

  Emeklilik Şartları Herkes İçin Aynı Değildir

  Peki, herkesin merak ettiği soru olan ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabı nedir? Buna kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü emeklilik şartlarını düzenleyen kanunlar emekliliğin şartlarını belirli aralıklara bölmüşlerdir. Bu emekliliğe dair kanunlardaki değişimler sebebiyle kimileri 15 senede emekli olabilecekken kimileri 65 yaşını beklemek zorunda olacaktır. Bu sebeplerden ötürü emeklilik sorgulamaları ancak E-Devlette adlandırıldığı gibi normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim şeklinde yapılmaktadır. İsterseniz şimdi E-Devlet ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabını öğrenelim.

  E-Devlet ne zaman emekli olabilirim sorusunu soruyorsanız yapmanız gereken öncelikle E-Devlet sistemine girebiliyor olmaktır. E-Devlet sistemine girebilmek içinse bizlere sunulmuş beş farklı yöntemi kullanmamız gerekmektedir. Bu 5 farklı yöntem sırasıyla E-Devlet şifresiyle giriş, Mobil veya Elektronik İmzayla giriş, İnternet Bankacılığıyla giriş ve T.C. kimlik kartıyla giriştir. Her giriş şekli için bir o yöntemin sağlayıcılarıyla irtibata geçmeniz gerekmektedir. Ancak sadece E-Devlet şifresiyle giriş yapmak bir sağlayıcıya gerek duymaz. Bunun için gerekli olan tek şey en yakın PTT şubesine fotoğraflı bir kimlik kartıyla başvurmaktır. E-Devlet şifresi için yapılacak bu başvuruyu E-Devlet şifresi alacak kişi yapmalıdır aksi halde şifre ilgili tarafa teslim edilmez. Bu işlemin karşılığında 2 TL hizmet bedeli kesilmektedir. Son olarak E-Devlet şifresi alabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak ve T.C. vatandaşı olmak zorunludur.

  E-Devlet-Ne-Zaman-Emekli-Olabilirim

  E-Devlet Ne Zaman Emekli Olabilirim?

  E-Devlet ne zaman emekli olabilirim sorgulaması yapabilmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında açılan sayfada ise E-Devlet şifremizi ve T.C. kimlik numaramızı yazdıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Daha sonrasında açılacak sayfada E-Devlet ne zaman emekli olabilirim sorgusunu yapacağınız alana ulaşmış oluruz. Bu sayfada ise öncelikle Sigorta Kolu adı altında hangi sigorta kategorisine bağlıysanız o sigorta kategorisini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise Hizmete Başlama Tarihi olarak adlandırılmış kısıma ise hizmete başlama tarihini yazınız. Sonrasında Sorgula butonuna basarak E-Devlet ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabına kolayca ulaşabiliriz.

  E-Devlet Ne Emekli Olabilirim İşlemi İçin TIKLAYINIZ!


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

  1. Tarık

   ne zaman emekli olurum

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.