|   | 
 • Kamıştan Doğan Sanat, ?Ney?


  Kamıştan Doğan Sanat, ?Ney?
  Kayseri'de yaşayan 55 yaşındaki Seyfi Günay, ham kamıştan ürettiği el emeği Neyleri satarak geçimini sağlıyor.

  Kayseri'de yaşayan 55 yaşında ki emekli öğretmen Seyfi Günay, Neyin sesinden etkilenerek başladığı Ney macerasına Ney ustası olarak devam ediyor. Hunat Hatun Kültür Merkezi içerisindeki dükkanında ham kamıştan ürettiği Neyleri satan Günay, dinlediği Ney sesinden etkilenerek bu işe başladığını söyledi. Neyin kamıştan gelen macerasını anlatan Ney ustası Seyfi Günay, "Her kamış Ney olmuyor. Bunlar Adana ve Hatay yöresinden özel kesenler tarafından gidip satın alıyoruz. Kamışların gölgede yaklaşık 1,5-2 yıl kuruması gerekiyor. Tabi kabuğu ile kuruyor. Kuruduktan sonra biz bunun kabuğunu temizliyoruz. Ölçülerine göre kesiyoruz. Daha sonra içi açılıyor. Perdelerin yerleri belirlendikten sonra onlar açılıyor. Akord cihazından geçirdikten sonra ona açıp üfleme haline getiriyoruz" ifadelerini kullandı.
  Bu arada, Hunat Hatun Kültür Merkezi içerisinde bulunan dükkanında Ney üreten Günay, aynı zaman da Ney üfleme dersleri de veriyor.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.