|   | 
 • Meb 2016 Ylsy Burs başvuruları duyurusu


  Meb 2016 Ylsy Burs başvuruları duyurusu
  Millî Eğitim Bakanlığı tarafından YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) sınavıyla yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına toplam 900 öğrencinin burslu statüde gönderileceğini açıkladı.

  Songül YURDAGÜL/EĞİTİM

  MEB'dan kontenjan hakkında ''Millî Eğitim Bakanlığı - 63, üniversiteler - 500, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü - 84, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü - 80 Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü – 60, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü – 25, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü  – 24,  Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı - 23, Orman Genel Müdürlüğü - 20, Kültür ve Turizm Bakanlığı – 15, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü – 6 kontenjan gönderilecektir.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

   

  Ylsy başvuruları nasıl yapılır?

  Bakanlık, Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, tercihlerini 26 Ekim 2016 – 02 Kasım 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapabileceklerini belirtti.

   

  Sınav başvurusunda gerekli şartlar

  Sınava başvuracak adaylarda şu şartlar gereklidir; ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmak, 2013 Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar ve 2016 İlkbahar dönemlerinde yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak, Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00" veya daha yukarı olmak, 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak.''

   

  Not:Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen adayların ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  sitesi ve Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü'nün http://yyegm.meb.gov.tr internet adreslerinden kılavuzu dikkatlice incelemeleri yeterli olucaktır.  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.