|   | 
 • Mevlid Kandili 2017'de ne zaman idrak edilecek? Diyanet kandil takvimi


  Mevlid Kandili 2017'de ne zaman idrak edilecek? Diyanet kandil takvimi
  Mevlid Kandili'nin 2017 tarihi için araştırmalar günler öncesinden başladı. Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının On ikinci gecesini ifade ediyor. Binlerce inanan bu anlamlı günü ibadetlerle geçiriyor. Peki Mevlid Kandili 2017'de ne zaman idrak edilecek? İşte Diyanet kandil takvimi!

  Camilerin ibadet etmek isteyenlerle dolacağı Mevlid Kandili'nin ne zaman idrak eddileceğini merak eden vatandaşlar, Diyanet'in konuyla ilgili yayımladığı bilgileri merak ediyor. Rebiülevvel ayının 11. günü ihya edilecek olan Mevlid Kandili, İslam camiası tarafından sorgulanıyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte, detaylı bilgiler
   
  Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesi olarak da bilinen Mevlid Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesini ifade eder. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da ibadetler, dualar ve çeşitli etkinliklerle geçecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 2017 yılı dini takviminde Mevlid Kandili Gecesi 29 Kasım çarşamba gününü 30 Kasım perşembe gününe bağlayan gece olarak belirlenmiştir.
   
  REBİÜLEVVEL AYI NEDİR?
   
  Rebiülevvel ayı Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir.  Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilmektedir. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bugün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir.
   
  Süleyman Çelebi’nin mevlidinde bu tarih şöyle zikredilir: “ol Rebiulevvel ayın nicesi-on ikinci gice isneyn gicesi”. Bu ay içerisinde, bilhassa on ikinci gecesinde ihtiyaç sahiplerine ikramlarda bulunarak, Resulullah (S.A.V)’in doğum sevinci canlı tutulmaya çalışılır.
   
  MEVLİD KANDİLİ’NİN ÖNEMİ
   
  ''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor. İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anmak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.
   
  Mevlid törenleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü için başlayan mevlid töreni giderek, Kadir, Mi'rac, Regaib ve Berat gecelerinde veya sünnet, evlenme, ölüm, deprem gibi önemli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan önemli bir dini-kültürel öge oldu.
   
  DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NDAN MEVLİD AÇIKLAMASI
   
  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlid Kandili ile ilgili açıklamada bulundu. Erbaş, bu sene 29 Kasım'da Mevlid Kandili gecesinin daha canlı etkinliklerle, birkaç güne yayarak ve konferanslar, paneller düzenleyeceklerini söyledi.
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bütün dünyanin Mevlid Kandili'ni hicri takvime göre kutladığını belirterek, "2017 yılının Kutlu Doğum Haftası kutlandı. 2017 yılının 29 Kasım'daki Mevlid Kandili gecesi biraz daha canlı etkinliklerle, belki birkaç güne yayarak, konferanslar, paneller düzenleyerek bir başlangıç yapacağız. İnşallah 2018 yılında, 19 Kasım'da Mevlid-i Nebi Haftası şeklinde kutlanmaya başlayacak. Hicri takvime göre değişecek." dedi.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.