|   | 
 • Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?


  Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?
  Herkesin merak ettiği o sorunun cevabı işte burada...

  ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KİMDİR, NE İŞ YAPAR?
   
  Öğretim görevlisi; üniversitelerin ve çoğunlukla meslek yüksek okullarının (2 yıllık önlisans programları) istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili derslere girmekle yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir.
   
  Öğretim Görevlisi olmak için dil şartı var mıdır?
   
  Dil şartı öğretim görevlisi alımlarında bulunmamaktadır. Ales puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir.
   
   ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KADROLARINA NEREDEN BAKABİLİRİM?
   
  Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Öğretim Görevlisi kadrolarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını bu adresten takip edebilirler.
   
  Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor. Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındadır. Bu şartlar öğretim görevlisi ilanları için çoğu üniversiteye göre aynıdır.
   
  Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;
   
  Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
  Özgüvenli bir görünüm
  Kapsamlı bir çalışma
  Konulara hakim
  Alanı tanıma
  gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.
   
  Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relax olmanız gerekiyor.
   
  Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;
   
   
   
  Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;
   
  1-aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
   
  2-aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%35 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%35 


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.