|   | 
 • Rektörlük Seçiminde Yeni Uygulama


  Rektörlük Seçiminde Yeni Uygulama
  Üniversitelerde kaldırılan rektörlük seçimleri yerine yeni bir uygulama geldi...

  Üniversitelerde rektör seçimini kaldıran 29 Ekim tarihli 676 Sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi'nin ardından YÖK yeni bir uygulama başlattı. Buna göre, YÖK üyeleri rektör ataması yapılacak üniversitelere gidecek akademisyenler ve öğrencilerle görüşecek, üniversitelerin bulunduğu şehrin ticaret odalarından, sanayicilerinden de görüş sorarak rektör adayını belirleyecek.
   
  Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ne Mehmed Özkan'ı rektör atadı
  Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ne Mehmed Özkan'ı rektör atadı
   
  Seçim kaldırıldı ama
   
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, rektörlük seçimiyle ilgili şimdiye kadarki üç aşamalı sürecin ilk aşamasının, yani üniversitenin rektörünü seçmesinin değiştirildiğini söyledi. YÖK Başkanı Saraç, rektörlük seçiminin kaldırılmasına rağmen sistemi, "rektörlük seçimlerinde değişikliğe gidilmesi" diye niteleyerek, kararı yerinde bulduklarını söyledi.
   
  Erdoğan'ın rektör ataması önerisine YÖK Başkanından destek
  Erdoğan'ın rektör ataması önerisine YÖK Başkanından destek
   
  Olumsuzluk diyerek seçim kazanamayanların gerekçelerini sıraladı
   
  Rektörlük seçimlerinin üniversitelerde gerginliğe yol açtığı ve hocalar arasında husumet oluşturduğu gerekçesini yineleyen YÖK Başkanı Saraç, "bu seçimin diğer bir olumsuzluğu" diyerek, seçimlerde kaybeden adayların gerekçelerini sıraladı. Saraç, şunları söyledi:
   
  "Gerçekten hoca profilini doldurabilecek bazı adayların niye az oy aldığını kendilerine sorduğumuzda şu cevaplarla karşılaşıyorduk sıklıkla, 'Bu üniversitenin atama yükseltme kriterleri yok. Bu sorunu çözeceğiz dedik. Bundan dolayı, oy vermedi kimse bize' veya 'Bu üniversitenin hocalarının pek çoğu bu ilde kalmıyorlar. Komşu ilden geliyor derslerini verip gidiyorlar. Öğrencileriyle hemhal olamıyor, onlarla ilgilenemiyorlar. Biz bu sorunu çözeceğiz dedik, kimse bize oy vermedi' şeklinde pek çok şikayetler söz konusuydu."
   
  Erhan Afyoncu Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı
  Erhan Afyoncu Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı
   
  Erdoğan'ı bütün rektörle alkışla destekledi
   
  YÖK Başkanı Saraç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rektörlük seçimlerinin kaldırılmasını Külliye'de söylediğinde bütün rektörlerin kendisini alkışlarla desteklediğini aktardı. Saraç, YÖK olarak da yeni duruma göre vaziyet almayı istediklerini belirtti.
   
  Rektör adayını YÖK üyeleri gidip belirleyecek
   
  Aldıkları karar doğrultusunda rektör adayının belirlenmesinde üniversiteleri dolaşarak, araştırma görevlisi ve öğrencilerin de görüşlerini alacaklarını aktaran YÖK Başkanı Saraç, her üniversitenin şartlarına uyan profilde rektör belirleyeceklerini anlattı. Saraç, YÖK üyelerinin gelecek hafta rektörlük seçimi yapılacak üniversiteleri ziyaret ederek temaslarda bulunacaklarını bildirerek, şunları söyledi:
   
  "Üyelerimiz, üniversitenin bütün bileşenlerinin görüşlerini alacaklar, öğretim üyeleri yanı sıra araştırma görevlisi ve öğrenciler ile de temasta bulunacaklar, ilin valisi, sanayi ve ticaret odası başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ile de görüşülecek ve en nihayet bu ziyaretler, görüşmeler ve değerlendirmeler bir rapor haline dönüşecek. En nihayet o üniversite için bir rektör profili ortaya çıkacak. Bu profile göre başvuru yapan adaylar arasında bir seçim yapacağız" dedi.
   
  Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 üniversiteye rektör atadı
  Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 üniversiteye rektör atadı
   
  Kıdemli öğretim üyeleri ve son sınıf öğrencileri
   
  Bu ziyaretlerde her fakülte ve yüksekokulun farklı bölümlerinden kıdemli bir grup öğretim üyesiyle görüşeceklerini dile getiren Saraç, başarılı son sınıf öğrencileri ile de görüşüleceğini, fakat bu ziyarette rektör adayları ile görüşülmeyeceğini ifade etti.
   
   
   Üniversitelerde rektör adayı belirleme seçimleri ertelendi
  Üniversitelerde rektör adayı belirleme seçimleri ertelendi
   
  İhtiyaca uygun rektör profili
   
  Bu sürecin ardından bir değerlendirme yaparak rektör adayını belirleyeceklerini söyleyen Saraç, "İhtiyaca uygun rektör profili belirlemek istiyoruz. Bu süreç buna yönelik, yoksa rektör adaylarıyla ilgili yerinde bir araştırma değil, üniversitenin tanınması ve üniversitenin gerçek anlamda nasıl bir rektöre ihtiyaç duyduğunun bütün bileşenlerinden sorgulanması ve görüş alınması amacımız" şeklinde konuştu.
   
  Rektörün performansı raporlanacak
   
  Saraç uygulamaya başlayacakları yeni uygulama kapsamında görevlerinin ikinci yılının sonunda rektörlerin performansını da değerlendireceklerini anlattı. Saraç, şunları söyledi:
   
  "2 yılın sonunda rektörümüz gelsin, üniversitesinde başta koymuş olduğu hedeflerin ne kadarına ulaştı, bölgesine ne katkı sağladı, bilimsel açıdan üniversiteyi ne derece yükseltti, bunlarla ilgili bize bilgi versin ve rapor sunsun. YÖK de durumu değerlendirip Cumhurbaşkanlığı makamına rektörün performansına dair bir rapor arz etsin, istiyoruz."
   
  Sistemi rekabet üzerine kuracaklar
   
  Sistemi rekabet üzerinde kurgulamak istediklerini anlatan Saraç, başarı ve performansı da bununla ilişkilendirdiklerini söyledi. Performansını olumsuz buldukları rektörü ise önce yönlendirme ve uyarı mekanizmasının devreye gireceğini belirtti. Saraç ayrıca belli bir süre için mevcut rektörle yeni rektörün tecrübe aktarması için birlikte çalışmasını istediklerini ifade etti.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.