|   | 
 • Sokak Ortasında Bonzai Çeken Kıza Doktor Tavsiyesi


  Sokak Ortasında Bonzai Çeken Kıza Doktor Tavsiyesi
  Bonzai kabusu devam ediyor... Bu kez yer İstanbul Taksim... Arkadaşlarıyla 'bonzai' diye tabir edilen sentetik uyuşturucu madde kullanan genç kızın içler acısı hali kameralara yansıdı.

  Kendisini ayıltmaya çalışan ve doktor olduğunu belirten bir kadının sözleri ise yürek burktu. Genç kıza tavsiyelerde bulunan kadın, "Doktor olduğum halde erkek arkadaşımı uyuşturucudan kaybettim. Öldü gitti. 12 sene boyunca onunla mücadele ettim” dedi.

  Beyoğlu’nda geçtiğimiz günlerde genç bir kız bir mekanda arkadaşlarıyla “bonzai” diye tabir edilen sentetik uyuşturucu madde kullandı. Maddeyi kullandıktan sonra İstiklal Caddesi’ne çıkan genç kız, uyuşturucunun etkisiyle bir süre sonra direğe sarıldı.

  Dakikalarca direğe sarılı halde duran genç kızı gören vatandaşlar bir yere oturttu. O esnada yoldan geçen ve doktor olduğunu söyleyen bir kadın onu ayıltmak için elinden geleni yaptı. Hem kahve içirdi hem kendi yaşadıklarından örnek vererek  nasihat etti.

  ONLARI BÖYLE BİR İĞRENÇ BİR ŞEY İÇİN ARAYAMAM

  Genç kızın ayılmaya çalışırken cep telefonuna arkadaşından mesaj geldi. Mesajın okunmasının ardından vatandaşlar genç kıza aramalarını isteyip istemediğini sordu.

  Bunun üzerine genç kız, “Onları böyle iğrenç bir şey için arayamam. Ben iyi olacağım” dedi. 

  DOKTOR OLDUĞUM HALDE ERKEK ARKADAŞIMI KAYBETTİM

  Doktor olduğunu belirten kadının sözleri dikkat çekici: “Senin gibi bir sürü geliyor ve sonunda kurtaramıyoruz. Bir şey yapamıyoruz, bir, iki içiyorsun üçüncüyü de içiyorsun sonra içtiğin şeye daha çok alışasın diye başka maddeler katılıyorlar. Sonunda seni bağımlı yapıyorlar. Ondan sonra ölümüne sebep oluyorlar. Seni kurtaramıyoruz. Böyle bir hayat mı istiyorsun. Doktor olduğum halde erkek arkadaşımı uyuşturucudan kaybettim. Öldü gitti. 12 sene boyunca onunla mücadele ettim” dedi.

  Taksimde genç kızın yürek burkan hali...
  Bir süre sonra genç kız kendisine gelince taksiyle evine gönderildi.

   

  Bonzai nedir, neden yapılır? İşte 10 maddede ölümle dans

   

  Torbacıların ‘esrar gibi bir şey’ diyerek sattığı kimyasal uyuşturucu, uçucu madde kullanıcılarının kullandığı yapıştırıcılardan bile ucuz. Gramı 3-5 liraya satılıyor. İnternet ortamında bile bulmak mümkün. O yüzden gelir gelir düzeyi düşük semtlerde aile bağları zayıf, şiddet görmüş çocuklar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. 

  Emniyet yetkilileri, sempati uyandırması nedeniyle piyasada Bonzai adıyla satılan uyuşturucunun kesinlikle bir ot türü olmadığını, sentetik ve çok tehlikeli bir uyuşturucu olduğunu vurgularken, bir kez kullanımda bile bağımlılık yapabildiğini belirtiyorlar.

  1) BONZAİ NEREDE ORTAYA ÇIKTI?

  Bonzai, ilk kez 2002’de  Almanya ve İspanya’da daha sonra da Rusya ve Avustralya’da kullanıldı. Bağımlılık tedavisi almak isteyen kişilerin verdikleri ifadelerle ortaya çıktı. Etken maddesinin kişilerde hint kenevirine benzer etkiler oluşturan sentetik kannabionoid türü olduğu tespit edildi. İlk kez 2007’de  İsveç’te 10 gram yakalandı.

  2) NEDEN 'BONZAİ'?

  Uluslararası polis literatüründe ‘K2’ ve ‘Spice’’ adıyla biliniyor. Türkiye’ye ilk kez “Bonzai” yazılı paketlerde getirildi. Bu yüzden adı “Bonzai” olarak kaldı. Türkiye’de ilk kez Eskişehir’de ele geçildi. Daha sonra İstanbul’da görülmeye başlandı.

  Bonzai nedir, neden yapılır İşte 10 maddede ölümle dans

  3) MÜCADELE NASIL BAŞLADI?

  2011 yılında 60 türü yasaklı maddeler kapsamına alındı. Ancak her yasağın ardından yeni bir türü ortaya çıkıyor.

  Hammadesi Çin’de kilosu 30 bin dolara satılıyor. Yasadışı yollardan getirilen bir kilo hammadeden bir ton bonzai üretilebiliyor. Uyuşturucu satıcıları daha çok bonzai üretebilmek için, fare zehirinden florosan tozuna kadar pek çok kimyasal maddeyi bonzai üretiminde kullanıyor. Torbacılar Bonzai’yi, rüya, Bombay mavisi ve spice gibi aldatıcı isimlerle satıyorlar.

   

  Bonzai nedir, neden yapılır İşte 10 maddede ölümle dans

  5) BİTKİSEL Mİ SENTETİK Mİ?

  Uyuşturucu satıcıları, gençleri bonzai'nin bitkisel ve doğal olduğuna inandırmaya çalışıyor, ama bu zehir tacirlerinin bir yalanı...  Yurtdışında ‘Damiana’ bitkisine, ülkemizde ise bu bitkiye benzemesinden dolayı ‘yavşan’ otunun yapraklarına püskürtülüp kurutulduktan sonra bitkisel bir uyuşturucu gibi satılıyor. Aslında sentetik bir uyuşturucu ve çok ölümcül.

  6) BONZAİ'Yİ KİMLER KULLANIYOR?

  İstatistiklere göre Bonzai’yi daha çok ikinci ergenlik dönemini yaşayan gençler kullanıyor. Nedeni bu dönemde gençlerin kendilerini topluma daha çok ispatlama kaygısı gütmeleri. Bonzai satıcıları da özellikle bu grubu hedef alıyor. Bir kez denemek bile bağımlılık yapabiliyor.

  Bonzai nedir, neden yapılır İşte 10 maddede ölümle dans

  7) NE KADAR ÖLDÜRÜCÜ?

  Bu öldürücü sentetik madde salgın gibi yayılıyor. Amerikan Zehir Kontrolü Merkezleri'ne 2009’da sentetik kannabinoid zehirlenmesi nedeni ile 53 olgu başvuru yapılmışken, bu sayı 2011’de 13.000’e ulaşmıştı.

  8) BONZAİ KULLANANA NE OLUYOR?

  Bu maddeyi kullanan kişilerde ağız kuruluğu, kalp atışlarında şiddetli hızlanma, kalp krizi hissi, paranoya, kilo kaybı ile aşırı terleme, vücutta iyileşmeyen büyük sivilcelere oluşuyor. Unutkanlık, endişe, kaygı düzeyinde ciddi artış meydana getiriyor. Uzmanlar uyarıyor: “Yani eğer “Bonzai” kullanan bir kişi akut etki altındayken ölmez ise uzun dönemde başına gelecek olan durum şizofreni benzeri bir tablodur.”

  9) BONZAİ TÜRKİYE'DE NE KADAR YAYGIN?

  İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, 2014 yılından bugüne kadar 654 kilo 357 gram sentetik kannabinoid ve 366 kilo 118 gram hammadde ele geçirdi.

  10) KURTULMAK İSTEYEN NE YAPMALI?

  İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü’ne Bonzai’den kurtulmak isteyen çok sayıda gencin ailesi başvuruyor. Bu kişiler de AMATEM’e yönlendiriliyor.

   


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.