|   | 
 • TOEFL Nedir? Nasıl Başvurulur?


  TOEFL Nedir? Nasıl Başvurulur?

   

  OEFL (Test of English as a Foreign Language), ETS tarafından 165 ülkede, 4500 sınav merkezinde yapılan, 130’dan fazla ülkede 8500’den fazla üniversite, ajans ve diğer kurumlarca kabul edilen, İngilizce’yi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama becerilerini ölçen; uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavıdır.

  TOEFL, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir ve geçerliliği 2 senedir. TOEFL sonucunda elde edilen puanın ÖSYM’nin belirlediği denklik tablosundaki karşılığı ile yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında bulunulabilir. ÖSYM’nin belirlediği TOEFL dil puanı denklik tablolarınaBURADAN ulaşabilirsiniz.

  TOEFL’A Nasıl Başvurulur?

  TOEFL’ın internet based (İBT; internet tabanlı sınav) ve paper based (PBT; klasik kağıt tabanlı sınav) olmak üzere iki farklı modülü bulunmaktadır. PBT sınav modülü yavaş yavaş kullanımdan kaldırıldığı için, bu yazıda aktarılan tüm bilgiler İBT modülüne dair bilgiler olacaktır.

  TOEFL sınavı için internet üzerinden olabileceği gibi posta yoluyla, telefon aracılığıyla ya da bizzat TOEFL İBT Resource Center’da (belirli ülkelerde bulunmaktadır) sınav başvurusu yapmanız mümkündür.

  Başvuru yapmadan önce kendinize en uygun sınav tarihini ve sınav merkezini seçmeniz gerekmektedir. Sınav tarihleri ve merkezlerini BURADAN öğrenebilirsiniz. Sınav için ödeyeceğiniz başvuru ücreti 160-250 Amerikan doları arasında olup, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye için sınav ücreti 185 Amerikan doları olarak belirlenmiştir. Sınav başvuru ücretlerini BURADAN öğrenebilirsiniz.

  TOEFL sınavına internet ortamında BURADAN başvuru yapabilirsiniz.

  TOEFL Sınavı Formatı

  TOEFL İBT internet ortamında yapılmakta olup, dinleme (listening), okuma (reading), konuşma (speaking) ve yazma (writing) becerilerini ölçmektedir.

  TOEFL Puanları ve Sonuç Süreci

  TOEFLS İBT sınavında, dört beceri alanının her birinden 0-30 arasında puan alınır ve sınava giren adayın sınav sonucunda alacağı genel puan bu puanların toplamından oluşur. Bu duruma göre, sınav sonucunda, aday 0-120 arasında bir puan almaktadır.

  Sınava giren adayın puanı sınava girdiği günden yaklaşık 10 gün sonra internet ortamında yayınlanır. Adayın internet üzerinden yayınlanan sonucunu görmesi için kayıt sırasında verilen ETS kimliğini sisteme girmesi gerekmektedir.

  4 adet puan raporu, adayın sınava girmeden önce belirlediği alıcılara, sınav tarihinden yaklaşık 13 gün sonra elektronik olarak veya postayla gönderilir.

  TOEFL sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ETS’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

   

  TOEFL sınavına girişler ETS tarafından internet üzerinden satılmaktadır. Başvuru yapmak 2 aşamalı işlemle mümkündür. TOEFL sınavına başvurmak için öncelikle www.toefl.org sitesinde üyelik işlemlerini yapmalısınız. Üye olmadığınız takdirde TOEFL sınavına başvuru yapamazsınız.

  Üyelik işlemini tamamladıktan sonra(TOEFL Test Merkezi bölümümüzde nasıl üye olabileceğinizi anlatan detaylı bilgi mevcuttur.) Kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak Toefl sınavına başvuru işlemlerinizi halledebilirsiniz. TOEFL başvurusu İngilizce bir sayfa üzerinden yapılmaktadır. İngilizce bilgi düzeyi yüksek birisiyle işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Başvuru esnasında şifre kuralları katı olduğundan muhakkak yönergeleri takip edin. Başvurunuz esnasında size verilen kullanıcı adı parolayı çok iyi muhafaza etmelisiniz. Sınav sonuçlarını aynı kullanıcı adı ve şifre ile öğreneceksiniz. Başvuru esnasında sizden istenen bilgilerin hepsini doğru yazmalısınız. Herhangi bir teknik aksaklık olduğu takdirde ETS sizinle iletişime geçmek zorunda kalabilir.

  TOEFL sınavına başvuru yapacağınız zaman kredi kartı veya telefonla ödeme yapabileceğinizi unutmayın. Bu yıl içinde yapılacak TOEFL sınavlarının tarihlerini güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

  TOEFL iBT Sınavı'na Kayıt İşlemleri ve Aşamalar İle İlgili Geniş Açıklama İçi


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.