|   | 
 • Yazı fontuna göre kariyer ve karakter analizi


  Yazı fontuna göre kariyer ve karakter analizi
  Yazı fontları karakterinizi ve kariyerinizi etkiler! Sence yazı fontuna göre karakterin ve kariyeri ne ?

  Songül YURDAGÜL/MEDYA

  Yazı karakterleri, pazarlama elemanları içerisinde en önde gelen dizayn araçlarından birisidir. Hem akademisyenler hem de uygulamacılar, yazı karakteri tasarımının bütünleşik iletişim çalışmalarında önemli bir görsel araç olduğunu kabul etmektedirler. Araştırmalar gösteriyor ki; yazı karakterleri reklamı yapılan markaların algılanmasına, hafızada tutulmasına ve anlaşılmasına doğrudan etki etmektedir. Bu dizaynlar hitap ettikleri kişilerin markayı yenilikçi, güçlü, sıcak vb şekilde algılamasında etkilidir. Bu sebepten seçilen yazı karakteri ürüne ve/veya markaya uygun seçilmelidir, öyle ki bu karar firmanın finansal performansına dahi etki edebilmektedir. Fakat genelde yazı karakterlerinin bütün etkilerine rağmen önemi yeterince anlaşılamamıştır.

  Helvetica, Bodoni, Futura, Times, Officina, Gill Sans, Univers, Franklin Gothic, Rockwell, DIN, Lucida, Avant Garde, Myriad, Eurostile gibi fontlar dünyada en çok en yaygın kullanılan ve dünyanın en iyi 100 fontu arasında yer alıyor. Bu fontlar pazarlama ve görsel iletişimde her tasarımda uzmanlarca tescillenmiş satış başarısına sahip en etkili fontlar. Değişen ve gelişen teknolojiyle paralel giden grafik tasarım dünyasında da tabiî ki de yukarıda saydığım fontlar klasikler haline geldiği için eskisi kadar etkili değiller. Ama bi Avant Garde, Futura ve ya Myriad etkisini uzun yıllar sürdürecek cinsten yazı karakterleri.

  Tasarımda fontların kullanımı:

  Memnuniyet verici, çekici ve göze çarpanlar: Bunlar genelde birinci kümedeki fontlardır. Bu fontlardaki çizgiler biraz daha inceltilerek dikkat çekicilikleri artırılabilir. Disney bu stratejiyi kullanmaktadır. Memnuniyet verici, güven veren ve göze çarpan fontlar (ortalama çekiciler): Bunlar basit ve uyumludurlar. Her ne kadar uyumun memnuniyet vericilik üzerinde pek bir etkisi olmadığı varsayılsa da aslında bu nötr değil pozitif bir etkidir. Memnuniyet ve güven verici bir tasarım; doğal, basit ve uyumlu fontlar vasıtası ile oluşturulabilir. Bu tasarımlarda çizgilerin inceltilmesi yoluyla daha dikkat çekici hale getirilebilirler. Memnuniyet verici, güven verici ve güç algısı oluşturanlar: Memnuniyet ve güven veren fontlara bir güç algısı eklenmek istendiğinde daha doğal bir görünüm vermek ve çizgileri daraltmak yollarına başvurulabilir.

  Aşağıdaki Fontların Psikolojisi isimli görselde güzel bir şekilde yazı tiplerinin neleri ifade ettiği ne hisler ve ne etkiler yarattığı gösterilmiş. Bende sizin için bazı fontları seçtim:

  Times New Roman: Güvenilir

  Bodoni: Etkileyici

  Georgia: Saygın

  Garamond: Azimli

  Baskerville: Geleneksel

  Helvetica (Apple’ın mobil işletim sistemlerinde kullandığı güncel font): Evrensel

  Verdana: Temiz

  Arial: Modern

  Century Gothic: Objektif

  Calibri: Stabil

  Rockwell: Cesur

  Courier: Güçlü

  Museo: Modern

  Clarendon: Sağlam

  Bevan: İhtişamlı

  Lobster: Feminen

  Zaphino: Seçkin

  Pacifico: Arkadaş canlısı

  Lucida: Şaşırtıcı

  Brush Script: Yaratıcı

  Infinity: Özel olma

  Eurostyle: Modaya uygun

  Majaram: Stil sahibi

  Matchbook: Keskin

  Politica: Zeki

  Yaramaz çocuk Comic Sans:

  Fontların içinde en sevilmeyen en nefret edilen font Comic Sans'dır. Bu font aslında 1994’te, aynı zamanda Trebuchet MS  gibi çok güzel bir fontun yaratıcısı Vincent Connare  tarafından çizgi roman baloncuklarını doldurmak için üretildi. Fakat ilgili ilgisiz herkes bu sempatik fontu kullanmaya başladı. Obsesif tasarımcılar da bu meseleyi o kadar ciddiye aldılar ki bu fontun kullanımını yasaklamak için  “Ban Comic Sans ” adlı bir site bile yaptılar. Siz siz olun bu fontu kullanmadan önce iki kere düşünün ya da gelecek eleştirilere hazırlıklı olun. Fakat bu fontun seveni de çok paintte tasarım yapan gençler mesela. Bunun gibi fontlara ulaşabileceğiniz en güzel örnek dafont.com  sitesidir. Siteyi gezdiğinizde bana hak vereceksiniz. Comic Sans’tan çok daha comic  bir sürü font var.

  Kaynak: http://yusufavci.net/fontlarin-dili-anlamlari-ve-onemi/, wikipedia  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.