|   | 
 • YDS 50 Puan Şartı Tepki Çekiyor


  YDS 50 Puan Şartı Tepki Çekiyor
  YÖK'ün yayınladığı araştırma görevlileri ilanlarında yabancı dil sınavı için 50 şartını koyması tepki çekiyor...

  Yüksek Öğretim Kurulu'nun ilana çıktığı yaklaşık 1000 araştırma görevlisi için yabancı dil sınavında 50 puanını şart koşması tepki çekiyor. Daha önce üniversiteler bu konuda insiyatif kullanarak daha alt veya üst bir puan isteyebiliyorken, merkezi olarak 50 puan şartı tepkinin sebebini oluşturuyor.

   

   

   

   

   

   

  İŞTE İSTENEN ŞARTLARIN BİR BÖLÜMÜ

  GENEL ŞARTLAR
  1-657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak
  2-Ögretim üyesi dışındaki ögretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda ALES'ten en az 70.0 puan almış olmak
  3-Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS)) en az 50.0 puan veya eşdeğerliği ÖSYM tarafından kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak,
  4-Yabancı ülkelerden alınan diplomaların denkliğinin onaylanmış olması gerekir
  5-Ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarında lisans mezuniyeti notunun hesaplanmasında kullanılacak, not sistemlerinin 100’lük not sistemine eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenir.
   
  AÇIKLAMA
  1-Adaylar aynı üniversiteden şartları uyan kadrolardan sadece birine başvurabileceklerdir.
  2-Bu kadrolara atamalar “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” Ek Madde 1 hükmü uyarınca yapılacaktır.
  3-Adayların bu kadrolara atamaları 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi uyarınca yapılacaktır.
  4-İlanlara başvuracak adayların, araştırma görevlisi kadrolarına atanmaları halinde, lisansüstü eğitimlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen üniversitelerde ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen alanlarda yapmaları gerekmektedir.
  5-İlanda belirtilen ana bilim dalında eğitimlerini sürdürmekle birlikte Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarda eğitim almayanlar lisansüstü eğitime yeniden başlamak durumundadır.
   
  ÜNVAN ŞARTLAR
  1-Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için en az lisans mezunu olmak ve ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir.
  2-Atama yapılacak programın Lisans/Önlisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'ten en az 70 puan almış olmak
   


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.