|   | 
 • YÖK, ÖYP'lileri geri çağırıyor!


  YÖK, ÖYP'lileri geri çağırıyor!

  Yapılan bu düzenleme sonucunda, üniversiteler tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 35 inci maddesine göre Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında lisansüstü eğitim görmek üzere görevlendirilen araştırma görevlilerinden, ders dönemini başarı ile tamamlayarak tez dönemine geçenler, üniversitelerinin teklifi ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına geri dönebiliyorlar.

   

  Ayrıca, bu durumda olan araştırma görevlilerine gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla tezi ile ilgili izin verilir hükmü de usul ve esaslara eklendi.

   

  Bu maddede düzenleme yapılmadan önce ÖYP araştırma görevlisinin kadrosunun bulunduğu kuruma geri dönebilmesi için öncelikle lisansüstü eğitim gördüğü üniversitedeki tez danışmanın olumlu görüşünü alması gerekiyordu.

   

  Bu hükmün kaldırılması neticesinde, ilgili üniversitelerin teklifini YÖK’ün uygun görmesi  halinde ÖYP araştırma görevlileri kendi rızaları veya tez danışmanlarının olumlu görüşleri alınmadan kurumlarına dönecekler.

   

  Bu yeni uygulamada araştırma görevlilerinden kurumlarına dönmek isteyip tez danışmanı uygun görmeyen de olabilir veya kendi henüz kurumuna dönmek istemeyen ÖYP’li araştırma görevlisi de  olabilir.

   

  Ancak, burada yapılan değişiklik neticesinde talep hakkı üniversitelere, takdir hakkı ise YÖK Yürütme Kuruluna bırakılmıştır.

   

  Dolayısıyla, ilgili üniversitelerin somut delillere (ilgili alanda öğretim elemanı ihtiyacı vb.) dayalı olarak YÖK’ten ÖYP’li araştırma görevlilerinin dönmesini talep etmesi halinde, YÖK’ün bu araştırma görevlilerini kadrolarının bulunduğu üniversitelere geri dönmesi için görevlendirme işlemlerini bitirerek kadrolarını iade edebileceğini değerlendiriyoruz. 

   

  Bununla birlikte,  Yükseköğretim Kurulunun 06/05/2014 tarihinde almış olduğu kararda, tez aşamasına geçtikten sonra “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar“ın 11 inci maddesinin 3 üncü fıkrasına göre kadrosunun bulunduğu üniversitelere dönenlerin burada geçirdikleri sürelerin mecburi hizmetlerine sayılmayacağına karar vermiş olup, ilgili yazı aşağıda yer almaktadır.

   

  akademikadro.net


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.